«Άλωσε» και τα «Ταμπάκικα»

Τη δεύτερη σερί της νίκη πέτυχε η Ακαδημία Τυρνάβου στο πλαίσιο της 17ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, κερδίζοντας με 4 – 1 στα «Ταμπάκικα» την ομάδα των Αμπελοκήπων.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά έφτασε έτσι τους 32 βαθμούς και την 5η θέση στον «μαραθώνιο» της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μειώνοντας τη διαφορά από τον τρίτο Αμπελωνιακό και την ζώνη του… προβιβασμού στους τέσσερις βαθμούς.

Το σκορ για τους φιλοξενουμένους άνοιξε στο 8ο λεπτό με πλασέ στη κίνηση ο Θωμάς Στάμου, με τον Σπύρο Μπέλτσιο να κερδίζει πέναλτι στο 43′. Πέναλτι που ανέλαβε να μετουσιώσει σε τέρμα ο Μανώλης Λόζος που δεν αστόχησε για το 0 – 2, πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 47′ η λάθος συνεννόηση του Κόκκα με τον Χαλκιά έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας της Ακαδημίας, χωρίς όμως να καταλήξει στα δίχτυα, με τους φιλοξενουμένους να κάνουν τα τέρματά τους τρία, στο 65′ με ψηλοκρεμαστό σουτ του Κώστα Μπάκου.

Τρία λεπτά αργότερα (68′) ο Γιάννης Χαρισούλγς μετά από κάθετη πάσα του Μανώλη Λόζου και κοντινό πλασέ, πέτυχε το 0 – 4, για να πετύχουν οι γηπεδούχοι το γκολ της τιμής στο 87′, όταν μετά από σέντρα του Μπονόμι, ο Καραγιάννης στη προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα, την έστειλε στο δοκάρι της εστίας της Ακαδημίας, με τη μπάλα στη συνέχεια να βρίσκει και στον Σαμπανλάρι πριν καταλήξει σε γκολ.

Α.Ο. Αμπελόκηποι (Ζήσης Χολέβας): Κυριάκης, Δόνος, Τσιόγκας, Καραγιάννης, Δούκας, Βεργής, Μάτα, Μπεκιάρης (50′ Χίσα Τσ.), Μπόλος (85′ Νταρής), Τσαούσι, Μπονόμι.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς (72′ Σαμπανλάρι), Σκρουμπής (65′ Καραΐσκος), Παπαχατζής Β., Δασκαλόπουλος (55′ Καραγιάννης), Κόκκας, Μπάκος, Στάμου, Καρράς, Μπέλτσιος (65′ Γαλάρας), Χαρισούλης, Λόζος.