«Άλωσε» και τον Τύρναβο!

Το ντέρμπι της αγωνιστικής κέρδισε ο Αετός Μακρυχωρίου που επιβλήθηκε στον Τύρναβο της ομώνυμης Ακαδημίας με 2 – 1, στο πλαίσιο της 11ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας. Σκόρερ της νίκης του Αετού οι Μπάρδας και Πάσσιος, αμφότεροι στο πρώτο μέρος.

Με τη νίκη αυτή ο Αετός έφτασε τους 28 βαθμούς και αύξησε τη διαφορά στους 3 πόντους από την ομάδα του Κιλελέρ που έμεινε στο 2 – 2 με τον Όλυμπο Γόννων. Από την άλλη η Ακαδημία Τυρνάβου, έχασε μια «χρυσή» ευκαιρία να πλησιάσει στη κορυφή, πέφτοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Το προβάδισμα στον Αετό έδωσε νωρίς στο παιχνίδι ο Αποστόλης Μπάρδας που από το 5ο λεπτό έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του Δημήτρη Τσέτσιλα, που έκανε τα τέρματά της δύο, όταν στο 24′ ο Παναγιώτης Πάσσιος από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι κέρδισε τον Χαλκιά για το 0 – 2. Νωρίτερα χρονικά το πέναλτι είχε κερδίσει ο Τσιαντούλης.

Στην επανάληψη η Ακαδημία μετά από την σέντρα του Σπύρου Μπέλτσιου και την εύστοχη εκτέλεση του Βασίλη Κόκκα μείωσαν προσωρινά το σκορ, χωρίς όμως έως το φινάλε να αλλάζει κάτι, με τον Αετό να φεύγει από τον πολύ κακό αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του «Ζερμά – Γαλάτου» με το τρίποντο στις αποσκευές του.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί πως σύσσωμη η οικογένεια της Ακαδημίας Τυρνάβου συγχαίρει το διαιτητικό τρίο (Αγγελούλη, Πατέτσος, Τσαπράζης) και εύχεται στον ποδοσφαιρισή Βασίλη Κόκκα, ταχεία ανάρρωση και γρήγορη επιστροφή στα γήπεδα, από τον τραυματισμό του στον αγώνα με τον Αετό.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Σκρουμπής (36′ Παπαχατζής Β), Δασκαλόπουλος, Κόκκας (75΄λ.τ Καραγιάννης), Μπάκος Κ. (81′ Γαλάρας), Παπαχατζής Γ., Λόζος, Χαρισούλης, Στάμου (81′ Τσένα), Καρράς, Μπέλτσιος.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Τσιαντούλης (87′ Τζίκα Α.), Τίκος, Δάσσιος, Αλμυρούλης, Καπετάνι, Πάσος (90′ Τζίκα Ντ.), Τσιαπλές, Καλούσης, Τζίκα Ιλντ. (82′ Σερίφης), Μπάρδας (65΄Μητσογιάννης).