«Άλωσε» την Υπέρεια, η Ακαδημία Φαρσάλων

Την επιστροφή της στις νίκες μετά από δύο εβδομάδες πανηγύρισε η Ακαδημία Αχιλλέως Φαρσάλων, κερδίζοντας στην Υπέρεια την τοπική Δόξα με το εντυπωσιακό 4 – 0, σκαρφαλώνοντας στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας. Χατ – τρικ ο Θεοδόσης Τσιτσικλής, στο καλύτερο ημίχρονο τη καριέρας του.

Με την νίκη στην Υπέρεια, η Ακαδημία Φαρσάλων έφτασε τυς 17 βαθμούς, ισοβαθμώντας στην 4η θέση της βαθμολογίας με το Ναρθάκι, έχοντας κάνει και το ρεπό της (ενώ το Ναρθάκι όχι). Στον αντίποδα, η ομάδα της Δόξας Υπέρειας έμεινε καθηλωμένη στους 11 βαθμούς και πρέπει πλέον να έχει το νου της και στην ουρά της βαθμολογίας.

Το σκορ για τους φιλοξενουμένους άνοιξε ο Θεοδόσης Τσιτσικλής με σουτ μέσα από την περιοχή στο 8′, για να δώσει συνέχεια ο ίδιος ο ποδοσφαιριστής στο 16′ για το 2 – 0. Λίγο πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Θεοδόσης Τσιτσικλής «έκλεισε» το καλύτερο ημίχρονο της καριέρας του με γκολ και χατ – τρικ στο 43′.

Στην επανάληψη και στο 55′ η Υπέρεια είχε την ευκαιρία να μειώσει στο παιχνίδι με τον Γκατζόγια από την άσπρη «βούλα». Με την εκτέλεση του όμως, είδε την μπάλα να περνά άουτ.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με σουτ από πλεονεκτική θέση, στο 90′ ο Χρόνης.

Δόξα Υπέρειας (Κώστας Τσιτσιούμης): Παπαδόπουλος Αντ., Τραμπάκουλας, Τσιούρης Ν. (20′ Καλφόγλου), Ευθυμιάδης, Παπαδόπουλος Απ., Μαργαριτόπουλος, Τσακαβίτης, Κουρμπάτι, Τσακουρίδης, Γκατζόγιας, Κερμελίδης (60′ Τσιούρης Γ.).

Ακαδημία Αχιλλέως (Άρης Παπαγεωργίου): Ευθυμιάδης, Γιαννούλας, Σπυρόπουλος, Δημακόπουλος, Τσιτσικλής (60′ Ψαρογιώργος), Καψιώχας, Τσάτσος, Χρόνης, Μουστάκας (65′ Πέτσας), Παπακωνσταντίνου (70′ Φιτζόπουλος), Καρακώστας.