«Άλωσε» τη Χάλκη, η Ανθούπολη!

«Διπλό» στην ίσως και δυσκολότερη έδρα του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας κατάφερε να βγάλει η Ανθούπολη, κερδίζοντας στη Χάλκη την ομώνυμη ομάδα του Ηρακλή με 1 – 2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των «βυσσινί», ο Ανανώστης, ο οποίος και σκόραρε και τα δύο τέρματα της νίκης της ομάδας του στη Χάλκη, παίρνοντας δικαίως τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Πλέον το συγκρότημα του Βάιου Καραφέρη έφτασε τους 28 βαθμούς παραμένοντας στην 3η θέση της βαθμολογίας μετά από 15 αγωνιστικές, μειώνοντας παράλληλα την απόσταση από την κορυφή σε έξι βαθμούς και σε πέντε από την δεύτερη θέση.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Χάλκης μπορεί να έχασε το παιχνίδι με την Ανθούπολη, για καλή της τύχη όμως ηττήθηκε στο «Κουκολίτσιος – Μουσιάρη» και η Αναγέννηση Καλοχωρίου (1 – 0) και διατήρησε τη πρωτιά του Ομίλου σε ένα κομβικό σημείο του πρωταθλήματος.

Ο Ανανώστης μόλις στο 4ο λεπτό από κάθετη πάσα του Σκορδίλη βγήκε απέναντι από τον Κατηγιάννη, τον οποίο και πλάσαρε εύστοχα για το 1 – 0.

Ενώ στο 38′ ο ίδιος ποδοσφαιριστής κέρδισε και πάλι τον Κατηγιάννη από κάθετη πάσα αυτήν την φορά του Λεμονή για το 0 – 2.

Σα να μην έφτανε αυτό, ο Ηρακλής Χάλκης έμεινε και με αριθμητικό μειονέκτημα λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.Και αυτό διότι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο τερματοφύλακας της Χάλκης, Κατηγιάννης, που ανέτρεψε εκτός περιοχής του Ευαγγέλου, ο οποίος νωρίτερα είχε προλάβει να «τσιμπήσει» τη μπάλα από τον κίπερ του Ηρακλή.

Σε εκείνο το σημείου του αγώνα, ο ποδοσφαιριστής που «θυσιάστηκε» για να περάσει στον αγώνα ο αναπληρωματικός τερματοφύλακας, Κουμπαράς, ήταν ο Παναγιώτης Βογιατζής.

Στην επανάληψη ο Ηρακλής Χάλκης κατάφερε να μειώσει στο 73ο λεπτό σε 1 – 2 με τον Σωτήρη Βογιατζή, χωρίς όμως εν τέλει να πάρει κάτι από το παιχνίδι, σε μια αγωνιστική όπου θα μπορούσε με νίκη ή ακόμη και με ισοπαλία, να αυξήσει τη διαφορά του από την Αναγέννηση Καλοχωρίου, η οποία και έχασε την ίδια ώρα από τον Τοξότη Λάρισας με 1 – 0.

Ηρακλής Χάλκης (Δημήτρης Παπαδημητρίου – Κλέαρχος Θυμάκης): Κατηγιάννης, Εξουζίδης, Τζεμολάρι, Ντινούλης, Μπακαλούλης, Βογιατζής Σ., Βογιατζής Χρ., Ευαγγέλου, Λιντέρης, Καλογιάννης, Βογιατζής Π. (41′ Κουμπαράς).

Α.Ο. Ανθούπολης (Βάιος Καραφέρης): Αναστασίου, Γκατζούλης (75′ Καφανέλης), Κουμπούρας, Ευαγγέλου, Μασούρας, Λεμονής (80′ Δημόπουλος), Ανανώστης, Σκορδίλης, Χοτάι (70′ Λατσινέι), Αργυρούλης, Τζούμπικας.