«Άλωσε» το… Ομορφοχώρι αφήνοντας υποσχέσεις, η Δόξα Βαλανίδας

Την έκπληξη της πρεμιέρας στον 2ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας σημείωσε η Δόξα Βαλανίδας, κερδίζοντας τον κατά πολύ ενισχυμένο σε σχέση με τη περσινή σεζόν, Λαρισαϊκό, στο γήπεδο του Ομορφοχωρίου (έδρα του Λαρισαϊκού) με 2 – 0. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για την ομάδα του Βαγγέλη Μάνου που φέτος έχει… βλέψεις!

Λογαριασμό με τα αντίπαλα δίχτυα άνοιξε μόλις στο 13ο λεπτό ο Καρέλας. Ο Καραγιάννης εκτέλεσε κόρνερ, ο Νίκος Παλάντζας πήρε την κεφαλιά, με τον κίπερ Γεωργούλα να απομακρύνει επάνω στη γραμμή, σώζοντας προς στιγμή το γκολ, όχι όμως για πολύ. Και αυτό διότι ο Καρέλας που… καραδοκούσε, πήρε το ριμπάουντ, ανοίγοντας έτσι το σκορ στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να αντιδράσουν και στo 64′ είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Νίκου Βάσσου. Δοκάρι είχαν και οι φιλοξενούμενοι πριν κάνουν το 0 – 2, όταν το σουτ του 15χρονου, Κατσιάνα στο 75, απέκρουσε αρχικά ο Γεωργούλας για να στείλει εν συνεχεία τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Λαρισαϊκού, αποσοβώντας ουσιαστικά το 2 – 0.

Ένα 2 – 0 που τελικά ήρθε στο 87′ για «σφραγίσει» τη νίκη της Δόξας Βαλανίδας στη πρεμιέρα του Ομίλου. «Δράστης» αυτή τη φορά ήταν ο Νίκος Παλάντζας που με σουτ έξω από τη περιοχή, αυτή τη φορά κέρδισε τον Γεωργούλα.

Οι άνθρωποι της Δόξας Βαλανίδας ευχαριστούν θερμά τον νεαρό ποδοσφαιριστή, Χρήστο Καραγιάννη για τη μέχρι τώρα προσφορά του στον σύλλογο, καθώς από εδώ και στο εξής ο εν λόγω ποδοσφαιριστής θα αγωνίζεται σε ομάδα της Κοζάνης, μιας και θα βρίσκεται εκεί λόγω σπουδών.

Λαρισαϊκός (Κώστας Παπαρίζος): Γεωργούλας, Καραΐσκος, Ρούμπος, Δαλαμπύρας, Βασιλείου, Μπουζώνας, Ανδρώνης (63′ Βάσσος), Λίταινας Μ. (55′ Καρανίκας), Κουτσιμάνης (60′ Τασόπουλος), Γκέκας, Ντούμος (73′ Τσιμπουκλής).

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Κυριάκης, Παπαγιάννης (86′ Δαούλας Χρ.), Μουταφίδης, Βελώνης, Θάνος, Καραγιάννης, Παλάντζας Π., Παζάρας Αθ. (32′ λ.τ. Αδάμου), Παλάντζας Ν., Καρέλας (68′ Κατσιάνας), Μπαϊράμης (75′ Παπαδημητρίου).