«Άλωσε» το Βλαχογιάννι ο Ηρακλής

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας μετά και την επάνοδο του από την Α΄1, πέτυχε ο Ηρακλής Λάρισας κερδίζοντας στο Βλαχογιάννι την τοπική Δόξα με το ευρύ 4 – 2, αφήνοντας πίσω του την ισοπαλία της πρεμιέρας με τον Δαμασιακό.

Με το τρίποντο αυτό, το συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας του Νομού, φτάνοντας τους τέσσερις βαθμούς, ενώ από την άλλη η τοπική Δόξα του Βλαχογιαννίου παρέμεινε στο… μηδέν.

Το σκορ τους για τους «κυανόλευκους» άνοιξε στο 15ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ζαφειρίου, με την Δόξα να φτάνει κοντά στην ισοφάριση με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Με πέναλτι. Την εκτέλεση όμως του Γιώργου Μπαντή, απέκρουσε ο Αναστασίου, κρατώντας το προβάδισμα του Ηρακλή.

Μάλιστα πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι Ζαφειρίου και Γιαννακόπουλος φρόντισαν να δώσουν «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα τους. Ο πρώτος μάλιστα στο 33′ κέρδισε για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με πέναλτι τον Βλιώρα, ενώ στο 43′ ο Θάνος Γιαννακόπουλος πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στην επανάληψη οι Βλαχογιαννίτες μπήκαν ξανά στο ματς με το φοβερό βολέ του Σωκράτη Φακίτσα μετά από έξοχη μεταβίβαση του Γιώργου Μπαντή αλλά στο 75′ ο Μόσχος ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 4 για τον Ηρακλή, «σβήνοντας» τις όποιες ελπίδες είχαν δημιουργηθεί στους γηπεδούχους έπειτα και την μείωση του σκορ.

Το τελικό 2 – 4 διαμορφώθηκε μετά από σέντρα του Μητούλα και κεφαλιά του Γκάμπα.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Μητούλας, Μπουζούκας (77′ Μωϋσίδης), Μάρκου, Αθανασούλης, Πάτσης (77’Λάκης), Γκάμπας, Φακίτσας Σ., Μπαντής, Θανασούλης (66′ Καλογιάννης), Γκουρομπίνος (66′ Γαλάτος).

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Πατσής, Φορτομάρης, Γιαννακόπουλος, Μόσχος (80′ Ψωμολιάς), Μπάμης, Νάστας, Κουσιάς (68′ Παπαγιαννούλης), Γκιουρσάνης, Αποστόλου (46′ Φώτος), Ζαφειρίου.