Άνετα η Ακαδημία Τυρνάβου!

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, «καθαρίζοντας» από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο το ματς, η Ακαδημία Τυρνάβου επιβλήθηκε με 4 – 0 εκτός έδρας της Δόξας Βαλανίδας.

Μετά από αυτή τη νίκη η Ακαδημία Τυρνάβου διατηρήθηκε στη πρώτη θέση του 3ου ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λάρισας, έχοντας μαζέψει συνολικά 37 βαθμούς. Από την άλλη η Βαλανίδα κατέχει την 10η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 15 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν την αγωνιστική ανωτερότητά τους από πολύ νωρίς. Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Παπαχατζή, η μπάλα χτύπησε στο τοίχος άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 0 – 1.

Ενώ στο 5ο λεπτό του παιχνιδιού η Ακαδημία Τυρνάβου πέτυχε και δεύτερο γκολ. μετά από ωραίο συνδυασμό των Κουβεντάρη – Λόζου – Σπυρόπουλου, ο Στάμου με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μάλιστα στο 11ο λεπτό με πλασέ από κοντά ο Δασκαλόπουλος έκανε το 0 – 3 μέσα σε τόσο μικρό διάστημα!

Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι έριξαν ταχύτητα. Βέβαια το σκορ δεν έμεινε εκεί, καθώς με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Στάμου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, αυτή τη φορά με κοντινό πλασέ, διαμόρφωσε το τελικό 0 – 4 υπέρ της ομάδας του.

Δόξα Βαλανίδας (Βαγγέλης Μάνος): Τσογγάρης, Δαούλας, Μουταφίδης, Βελώνης, Καστάμης, Καραγιάννης, Ζουρλαδάνης, Κατσιάνας, Κύρκος, Παλάντζας, Ευαγγέλου.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Παπαχατζής Β., Κουβεντάρης, Δασκαλόπουλος, Κόκκας, Μπάκος, Στάμου (60′ Μπουζούκας), Παπαχατζής Ι. (72′ Παπαδόπουλος), Λόζος (66′ Γαλάρας), Σπυρόπουλος, Κατσαβός.