Άνετα η Τσαριτσάνη

Δίχως να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Οικονόμος Τσαριτσάνης πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη επί του Αστέρα Τυρνάβου με 4 – 0.

Έτσι διατηρήθηκε στη πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος, καθώς βρίσκεται στη 3η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, έχοντας συνολικά 43 βαθμούς. Από την άλλη ο Αστέρας Τυρνάβου βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων από πολύ νωρίς και κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα στο 24ο λεπτό. Όταν ο Αντώνης Πούτας με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε και έκανε το 1 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, ο Οικονόμος Τσαριτσάνης «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Καθώς στο 58ο λεπτό, σέντρα του Νάνου από τα δεξιά και με σουτ ο Σωτήρης Χάμος διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Για να έρθει στο 71′ από εκτέλεση φάουλ του Νάνου με κεφαλιά ο Ντούφας να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3 – 0.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά σε 4ο γκολ στο 78′ όμως το σουτ του Λεωνίδα Καραγκούνη σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ενώ στο 83′ το σουτ του Γιώργου Μπαντή για τον Αστέρα κατέληξε στα εξωτερικά δίχτυα της εστίας. Ο Οικονόμος είχε ακόμη ένα οριζόντιο δοκάρι σε σουτ του Δημήτρη Μπουμπουνάρα στο 86′

Ενώ το τελικό 4 – 0 για την ομάδα της Τσαριτσάνης διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό, όταν με σουτ από θέση βολής ο νεαρός από τη παιδική ομάδα Χρυσοβαλάντης Σακοράφας σκόραρε!

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Νάνος (78′ Σακοράφας Χρ.), Μπουμπουνάρας, Σαπάκος, Μόσχος, Σακοράφας Β. (60′ Ντούφας), Χάμος, Καλφούντζος, Φτίκας, Καραγκούνης, Πούτας (73′ Γαλάτος).

Αστέρας Τυρνάβου 2010 (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Χρ., Τσακίρης (46′ Φουντούνας), Τάκης (78′ Μαυρίδης), Λάζος, Πάσιος Αν., Καρακώστας, Πάσιος Β. (64′ Υσούφης), Γκαραγκούνης Σπ., Γκαραγκούνης Ελ., Μπαντής Γ., Γαλάνης.