Άνετα το Μακρυχώρι!

Ο Αετός Μακρυχωρίου πέρασε δίχως να δυσκολευτεί από την έδρα του Αστέρα Τυρνάβου, επικρατώντας με 0 – 3 για την 8η αγωνιστική της Α΄ΕΠΣ Λάρισας.

Οι φιλοξενούμενοι και νικητές της αναμέτρησης έφτασαν συνολικά τους 7 βαθμούς και ισοβαθμούν με τον Φαλανιακό στην 13η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η ομάδα του Τυρνάβου παρέμεινε στους 3 βαθμούς και τη προτελευταία θέση.

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου στο ματς οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τρόπο να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα. Ο Παναγιώτης Πάσιος βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα «ανοίγοντας» το σκορ.

Μάλιστα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου μπόρεσαν να βάλουν σε στέρεες βάσεις τη νίκη τους. Καθώς στο 40ό λεπτό της αναμέτρησης, με ωραία προσπάθεια και σουτ του νεαρού, Γιάννη Κουσιά, πήραν προβάδισμα δύο γκολ.

Στην «επανάληψη» το Μακρυχώρι «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Στο 58΄ο Λευτέρης Τέας βρήκε τον απαραίτητο χρόνο και χώρο εκτός περιοχής, δεν δίστασε και με σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0 – 3.

Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι χάνοντας κάποιες ευκαιρίες με τους Γαλάνη, Μπαντή Γ. και Γκαραγκούνη Σπύρο. Η μεγαλύτερη όμως ήρθε στο 85΄όταν το σουτ του Λευτέρη Γκαραγκούνη σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Στη συνέχεια τίποτα δεν άλλαξε με το 0 – 3 να είναι το τελικό σκορ.

Παράπονα εξέφρασαν οι φιλοξενούμενοι για τη διαιτησία και τις αποφάσεις του κ. Ντελέζου και του πρώτου βοηθού κ. Καραμπούλα οι άνθρωποι του Αετού Μακρυχωρίου μετά το τέλος του αγώνα.

Αστέρας Τυρνάβου (Αποστόλης Κορομηλάς – Σάκης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Ν., Πάσιος Β., Πάσιος Αν. (80′ λ.τ. Μαυρίδης), Λάζος, Γαλάνης, Φουντούνας (37′ λ.τ. Γκαραγκούνης Χ.), Καρακώστας, Τάκης Π. (55′ Γκαραγκούνης Σπ.), Γκαραγκούνης Ελ., Μπαντής Γ., Τσακίρης Κ.

Αετός Μακρυχωρίου (Γιάννης Μπουρνάκας): Μπαταβάνης, Χριστιανίδης, Τίκος, Δάσσιος, Παυλόπουλος, Τέας, Γκαμπέτας, Κουσιάς (67′ Θεοχάρης (80′ λ.τ. Τζαβάρας)), Πάσιος, Αβέλλας (60′ Μπουζώνας).