Άνετη επικράτηση της ΑΕΛ επί του Ηροδότου

Την πρώτη της νίκη στη φάση των Ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας πέτυχε η ΑΕΛ, κερδίζοντας το απόγευμα της Τρίτης (30/10, 17:15) τον Ηρόδοτο με 4 – 1, στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής της φάση των Ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της ΑΕΛ θα πάει στις 05/12 να αγωνιστεί στη Καλαμαριά κόντρα στην ομώνυμη ομάδα του Απόλλωνα με στόχο τη πρόκριση στην φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Μια πρόκριση η οποία θα έρθει σίγουρα με τη νίκη. Ενδεχομένως (εξαρτάται τι θα γίνει στο αυριανό παιχνίδι Απόλλων Πόντου – Πανιώνιος) και με την ισοπαλία.

Στη νίκη της αυτήν, η ΑΕΛ είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Κενάν Μπαργκάν και Μάρκο Νούνιτς που πέτυχαν αμφότεροι από δύο τέρματα στην αναμέτρηση και τη νίκη της ΑΕΛ επί του Ηροδότου με 4 – 1.

Η ΑΕΛ μπήκε ορεξάτη στο παιχνίδι καταφέρνοντας να ανοίξει το σκορ σχετικά γρήγορα στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα στο 22′ ο Μπάλλας μπήκε από την δεξιά πλευρά της περιοχής του Ηροδότου και με ένα γύρισμα στο ύψος του πρώτου δοκαριού βρήκε τον Νούνιτς που με πλασέ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουράκη για το 1 – 0.

Νωρίτερα η ΑΕΛ στο 5′ είχε δοκάρι σε σουτ του Κενάν Μπαργκάν, ενώ στο 27′ και πάλι ο Μπαργκάν απείλησε την εστία του Κουράκη, αναγκάζοντας τον νεαρό πορτιέρο του Ηροδότου να πέσει στην αριστερή του γωνία και να αποκρούσει.

Στην επανάληψη, η ΑΕΛ πριν την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη. Στο 56′ ο Μπάλλας πίεσε ψηλά έκλεψε τη μπάλα. Βρήκε με τη μία τον Νούνιτς και αυτός πέρασε τη μπάλα αριστερότερα στον Κενάν Μπαργκάν που μεταξύ μεγάλης περιοχής και πέναλτι με ένα δυνατό σουτ στη κίνηση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» της εστίας του Κουράκη για το 2 – 0.

Ο Κενάν Μπαργκάν πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο παιχνίδι. Εκμεταλλευόμενος κακή αλλαγή παιχνιδιού των παικτών του Ηροδότου, έκλεψε τη μπάλα «πάτησε» περιοχή και με σουτ στη κίνηση στην αριστερή γωνιά του Κουράκη, η ΑΕΛ έκανε τα τέρματά της, τρία στο 63ο λεπτό.

Ενώ στο 68′ μετά από ευφυέστατη πάσα του Χοτζάλι στη πλάτη της άμυνας του Ηροδότου, ο Μάρκου Νούνιτς πέτυχε και αυτός με τη σειρά του, το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4 – 0.

Στο 78ο λεπτό ο Ηρόδοτος πέτυχε το γκολ της τιμής από την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Ο Γκοίκοβιτς πήρε… «αγκαλιά» τον Μασάδο εντός ορίων μεγάλης περιοχής της ΑΕΛ και ο Διαμαντόπουλος έδειξε πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο… παθών ένα λεπτό αργότερα, σημαδεύοντας την απέναντι γωνία από την οποία διάλεξε για να… πέσει ο Παναγιώτης Παϊτέρης και έτσι πέτυχε το γκολ της τιμής για τον Ηρόδοτο, διαμορφώμοντας έτσι το τελικό 4 – 1.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Παϊτέρης, Μπέρτος, Γκόλιας, Γκόικοβιτς, Χούμπτσεφ, Μπάλλας (75′ Πινακάς), Φατιόν, Κοέφ (60′ Χοτζάλι), Νούνιτς, Νούσιος, Μπαργκάν (67′ Φρίουι).

Ηρόδοτος (Γιώργος Λυρώνης): Κουράκης, Προβυδάκης (72′ Δαμιανάκης), Κασαπάκης, Κοντογιάννης, Μπάμπης, Φραγκουλάκης (71′ Αργκιλέσι), Κανδηλάκης, Γιαλούσης, Μασάδο, Κωνσταντινίδης (66′ Αμαραντίδης), Μάκο.

Διαμαντόπουλος, Τριανταφύλλου, Παλαμίδας.