Άνετος και… ωραίος ο Αχιλλέας!

Η 5η αγωνιστική έκρυβε… «παγίδες» για τον Αχιλλέα Φαρσάλων, ο οποίος ωστόσο επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί, επικρατώντας με 4 – 1 εκτός έδρας του Αργυροπουλίου.

Η ομάδα των Φαρσάλων έτσι παρέμεινε στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 13 βαθμούς έχοντας ως συγκάτοικο στη κορυφή τον Δωτιέα Αγιάς. Από την άλλη το Αργυροπούλι έπεσε στην 5η θέση της βαθμολογίας έχοντας 8 βαθμούς.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μετουσιώσουν τις ευκαιρίες τους σε γκολ. Μετά από σύγχυση στην αντίπαλη άμυνα, ο Βασίλης Λόλας με κεφαλιά, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα «ανοίγοντας» το σκορ για τον Αχιλλέα.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το «καλημέρα» της «επανάληψης» οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να απαντήσουν. Ο Κώστας Ζάχος σέντραρε για τον Αλέξη Τσούτσα και αυτός από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1 – 1. Όχι όμως για πολύ.

Και αυτό γιατί στο 53ο λεπτό της αναμέτρησης ο Χρήστος Τλούπας με σουτ από καλή θέση έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενος με 1 – 2. Ο Αχιλλέας Φαρσάλων «κλείδωσε» ουσιαστικά τη νίκη στο 67΄με όμορφο πλασέ του Νίκου Βούλγαρη που ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1 – 3.

Για να έρθει δέκα λεπτά αργότερα, ο Θανάσης Παλάσκας με σουτ μετά από πάσα του Φιλιππου Καραμπούζη να διαμορφώσει το τελικό 1 – 4 για την ομάδα του.

Δόξα Αργυροπουλίου (Γιάννης Μιχαλές): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Καρράς, Μάρκου, Μπουζούκας, Κούλπας, Σχοινάς (70′ Χαρισούλης), Ριζούλης (83′ Τσούτσας Ι.), Ζάχος, Τσούτσας Αλ., Κόκκορας (75′ Σιαμαντούρας).

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Καραμπούζης, Οικονόμου, Κουμπούρας, Κουρούμαλος, Τλούπας, Κακαζούκης (60′ Μεζίνι), Νεμπεγλέρας (78′ Σβερκούλης), Λόλας (70′ Μανιώτης), Παλάσκας, Βούλγαρης.