Άνετο «διπλό» και πρόκριση για το Μεσοχώρι!

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΛ πανηγύρισε η Ελπίς Μεσοχωρίου, καθώς σήμερα το απόγευμα επικράτησε της Ακαδημίας Ελασσόνας με 4 – 0 στο γήπεδο της Ελασσόνας.

Η ομάδα του Μιχάλη Τζιατζιά «καθάρισε» από το πρώτο κιόλας ημίχρονο το παιχνίδι, καθώς οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου κι ενώ το σκορ ήταν 0 – 2.

Αρχικά, ο Γκαραβέλης κέρδισε πέναλτι στο 15ο λεπτό του αγώνα και ο Καρακώστας από τα έντεκα βήματα κέρδισε τον πορτιέρο των γηπεδούχων, Ιωαννίδη κι έκανε το 0 – 1 για το Μεσοχώρι.

Έπειτα από δύο λεπτά, το Μεσοχώρι πέτυχε και δεύτερο τέρμα με την όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ και πάλι του Καρακώστα, όπου σημείωσε και παράλληλα το δεύτερο του τέρμα στο παιχνίδι.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, η Ακαδημία Ελασσόνας έχασε μοναδική ευκαιρία να ξανά μπει στο παιχνίδι, καθώς ο Στούπας νικήθηκε από τον Μπερνάρντο, με τον τερματοφύλακα του Μεσοχωρίου να κρατά το μηδέν για τους φιλοξενούμενους.

Σαν να μην έφθανε αυτό, το σύνολο του Μιχάλη Τζιατζιά έφθασε και σε τρίτο τέρμα στο 66ο λεπτό. Ο Δαούλας τροφοδότησε τον Γκαραβέλη με όμορφη πάσα και ο τελευταίος με ιδανικό τελείωμα από θέση βολής πέτυχε το 0 – 3.

Τέλος, ο έμπειρος μεσοεπιθετικός, Βρασίδας Κοντοθανάσης «έγραψε» το 0 – 4 στο 75ο λεπτό με δικό του τέρμα, με το 0 – 4 να είναι και το τελικό σκορ στη σημερινή αναμέτρηση.

Ακαδημία Ελασσόνας (Βίλδος – Μιζάκος): Ιωαννίδης, Μπαράς (5’ Κακαβάνης λ.τ.), Καραγκούνης (75’ Μπακοκλίδης), Ράιος, Γκααραβέλης, Μπαρδανίκας, Γκαντούνας, Κυριλλίδης, Δημητριάδης (46’ Μπερντούφι), Δρυστέλλας (75’ Παναγιώτου), Στούπας.

Ελπίς Μεσοχωρίου (Μιχάλης Τζιάτζιας): Μπερνάντο, Αλιπρασίτης, Λέτσιος, Φράντζας Ραφ., Μήσιος (75’ Μούσιος), Καρακώστας, Γκαραβέλης, Κοντοθανάσης, Ρακιτζόγλου (65’ Καλογιάννης), Τσιάρας (46’ Μαρκούγιας), Κουζιώνης (46’ Δαούλας).