Άνοδος στην Α΄1 και μαθηματικά για την «Πέλα»

Την μαθηματική της επιστροφή στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας μετά από χρόνια πανηγύρισε η Πελασγιώτιδα, κερδίζοντας τον Λαρισαϊκό στο «Βιολογικό» με 2 – 1.

Η ομάδα του Κώστα Μπακατσή έφτασε τους 51 βαθμούς στον 5ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας και ενώ απομένουν ακόμη τέσσερις αγωνιστικές, κατάφερε να πανηγυρίσει την άνοδό της στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, με τους «πετεινούς» να μένει να κατακτήσουν και το πρωτάθλημα.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Λαρισαϊκού παρά την ήττα παρέμεινε στην 4η θέση που οδηγεί στα μπαράζ ανόδου, με τον Ηρακλή Χάλκης να μην κερδίζει στο ντέρμπι τη Δάφνη Γλαύκης (0 – 0).

Ο Παναγιώτης Γελαλής άνοιξε το σκορ στο 25ο λεπτό για τους «πετεινούς» με κεφαλιά μετά από πλάγιο άουτ του Κώστα Γούργου, ενώ στην επανάληψη και στο 72ο λεπτό ο Παναγιώτης Γελαλής κέρδισε πέναλτι από τον Κουκουφίκη, πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Ορέστης Ζιούστης.

Νωρίτερα στο πρώτο μέρος και στο 31ο λεπτό ο Ακρίβος είχε ισοφαρίσει το παιχνίδι για τον Λαρισαϊκό με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Δαλαμπύρα.

Λαρισαϊκός (Μανώλης Μπατσαράς): Κουκουφίκης, Ακρίβος, Μαντζώνης, Δαλαμπύρας, Φωκαΐδης, Μπαλαμώτης, Τσιμπουκλής, Κωνσταντάς, Μανωλόπουλος, Θέμελης (65′ Ανδρώνης), Δημουλός Κ. (50′ Βάρσος).

Πελασγιώτιδα (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Λαζαρίδης, Γούργος, Πατσώνης, Χατζηκαμαγιάννης, Ζιούστης, Γελαλής Π., Ζυγογιάννης, Δαμασιώτης (75′ Γκόγκος Β.), Τσιγγάνης, Μούτος (80′ Ντογκάνι).