Άξιζε το θετικό αποτέλεσμα, κρατά την εμφάνιση!

Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα που ήθελε και έψαχνε, όμως απέναντι στον Ολυμπιακό έδειξε ψυχή, πάθος και οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης που πήραν πολύ δύσκολα από τους «βυσσινί» στο AEL FC Arena.

Η ΑΕΛ υποδέχθηκε τον Ολυμπιακό στη 2η αγωνιστική της SuperLeague και έχασε το παιχνίδι από μία περίπτωση πέναλτι στο 7ο λεπτό που ο κ. Ευαγγέλου πήρε τον έλεγχο του VAR και ο Βαλμπουενά πέτυχε το μοναδικό τέρμα (0 – 1) στην αναμέτρηση.

Ο Μιχάλης Γρηγορίου παρέταξε την ομάδα με σύστημα 3 – 5 – 2 όπως ακριβώς και στη πρεμιέρα στο Περιστέρι απέναντι στον Ατρόμητο. Για τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4 – 2 – 3 – 1 και στο δεύτερο μέρος έγιναν οι αλλαγές από τους δύο προπονητές.

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 7ο λεπτό. Ο Ελ Αραμπί ήταν στη περιοχή της ΑΕΛ και σύμφωνα με τον έλεγχο του VAR που έγινε από τον ρέφερι κ. Ευαγγέλου οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι από μαρκάρισμα του Μπέρτου. Ο Βαλμπουενά ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα για το 0 – 1.

Επτά λεπτά μετά, ο Ελ Αραμπί απείλησε με κεφαλιά την εστία της ΑΕΛ από σέντρα του Βαλμπουενά και ο Κρίστινσον αντέδρασε εντυπωσιακά βγάζοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 39ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με κεφαλιά του Ελ Αραμπί από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και στην αρχή το γκολ μέτρησε. Ωστόσο, ο κ. Ευαγγέλου ακολούθησε και πάλι τον έλεγχο του VAR και το γκολ ακυρώθηκε ως οφ σάιντ.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η ΑΕΛ «άγγιξε» το 1 – 1 και την ισοφάριση του σκορ. Συγκεκριμένα, ο Μπούστος εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι «βυσσινί» και αφού δημιουργήθηκε σύγχυση στην άμυνα των φιλοξενουμένων ο Ντάουντα έχασε μοναδική ευκαιρία κι έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τις ίδιες ενδεκάδες. Στο 47ο λεπτό ο Γκιγιέρμε απείλησε με ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε άουτ.

Δύο λεπτά μετά, ο Στέφαν Ζίβκοβιτς δοκίμασε μία σέντρα – σουτ και ο Σα μπλόκαρε τη μπάλα.

Στη συνέχεια του δευτέρου μέρους η ΑΕΛ πίεσε τον Ολυμπιακό για να μπει μέσα στη περιοχή και να διεκδικήσει με αξιώσεις το γκολ που θα της έφερνε την ισοφάριση.

Στο 70′ ο Μάρκο Νούνιτς που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή βγήκε στην αντεπίθεση, τροφοδότησε τη μπάλα στον Ζίβκοβιτς εκείνος έκανε τη σέντρα και η μπάλα από τη κεφαλιά του Ντάουντα κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο των φιλοξενουμένων.

Στη τελευταία φάση του αγώνα και στις καθυστερήσεις, η ΑΕΛ έφθασε πολύ κοντά στην ισοφάριση του σκορ. Ο Μίλος Φιλίποβιτς εκτέλεσε φάουλ και αμυντικός του Ολυμπιακού έδιωξε αρχικά ενώ ο Μπούστος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής δεν βρήκε στόχο και έστειλε τη μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Σα.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς, Μπέρτος (78′ Καρανίκας), Ζίβκοβιτς, Φατιόν, Σεσέροβιτς, Μιλοσάβλιεβιτς (64′ Νούνιτς), Μπούστος, Ντάουντα (80′ Φιλίποβιτς).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μάρτινς): Σα, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας (65′ Κούτρης), Ελαμπντελαουί, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (61΄Καμαρά), Βαλμπουενά, Ποντένσε (80′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί.