Άξιζε το κάτι περισσότερο

Χωρίς να εντυπωσιάσει, ο Άρης πέρασε με 2 – 0 από το Στάδιο Αλκαζάρ, αφήνοντας στον Απόλλωνα τις εντυπώσεις κυρίως από το δεύτερο μέρος. Σκόρερ της αναμέτρησης, οι Μάρκος Ντούνης στο 40′ και Δημήτρης Διαμαντόπουλος 88′.

Μετά και από τη νέα ήττα, η ομάδα του Απόλλωνα έμεινε στους 12 βαθμούς και κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, τη στιγμή όπου ο Άρης συνεχίζει να προπορεύεται στον βαθμολογικό πίνακα της Football League με 29 βαθμούς σε 11 αγωνιστικές.

Ο Απόλλωνας κατά διαστήματα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης χάνοντας τη μεγαλύτερη του ευκαιρία να πετύχει το τέρμα της ισοφάρισης με τον Πλάτωνα Καρακατσάνης στο 56ο λεπτό.

Σε ένα πολύ κακό πρώτο μέρος, ο Άρης κατάφερε σε μία φάση που δεν έκρυβε κανέναν κίνδυνο για την άμυνα του Απόλλωνα Λάρισας να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, χάρις στο τέρμα του Μάρκου Ντούνη στο 40′. Ο Ιντζόγλου επιχείρησε μια άτσαλη απομάκρυνση από την άμυνα του Άρη, βγάζοντας άθελά του τον Μάρκο Ντούνη απέναντι από τον Παναγιώτη Παϊτέρη, ο οποίος βγήκε από την εστία του, με τον Μάρκο Ντούνη όμως να τον προλαβαίνει στα όρια της μεγάλης περιοχής, πλασάροντας σωστά για το 1 – 0.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση μόλις δέκα λεπτά μετά την σέντρα του δευτέρου μέρους. Συγκεκριμένα ήταν το 56ο λεπτό όταν ο Χρήστος Αγρόδημος αναπτύχθηκε στη κόντρα επίθεση από τα δεξιά, γυρνώντας τη μπάλα στο πέναλτι εκεί όπου ο Πλάτωνας Καρακατσάνης πρόλαβε και πλάσαρε τον Καντιμοίρη, στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Άρη.

Ο Απόλλωνας είχε νέα καλή στιγμή με τον Αγρόδημο στο 71ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Απόλλωνα από αριστερά, η μπάλα δεν απομακρύνθηκε σωστά από τους αμυντικούς του Άρη, στρώνοντας στα όρια της μεγάλης περιοχής τη μπάλα στον Χρήστο Αγρόδημο, που με ένα δυνατό σουτ στη κίνηση, έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Καντιμοίρη, που έπεσε στη γωνιά του για σιγουριά.

Ο Αρης θα μπορούσε να τελειώσει το ματς μια ώρα αρχίτερα, όταν στο 79′ ο Πλατέλλας έκανε τη σέντρα από δεξιά, βρίσκοντας τον Διαμαντόπουλο που με κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, έστειλε τη μπάλα, διαγώνια άουτ.

Στο 88′ ο Απόλλωνας έχασε νεα μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει το παιχνίδι! Ο Καρακατσάνης σέντραρε από αριστερά και ο Συράκος που πήρε τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα λίγο άουτ, για να έρθει στο 89′ ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος για να «κλειδώσει» τη νίκη του Άρη, με σουτ μέσα από τη περιοχή.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Β., Αγρόδημος, Μαυριάς (87′ Χαραλαμπόπουλος), Καρακατσάνης, Σουλίδης (32′ λ.τ. Συράκος), Χατζής, Ιβανίδης (62′ Κανούλας).

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Καντιμοίρης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Σόουζα, Μουμίν, Ιντζόγλου, Μιλούνοβιτς (61′ Παυλίδης), Πλατέλλας (80′ Μπαργκάν), Ντούνης (90′ Μαραγκός), Διαμαντόπουλος, Τζανακάκης.

Αντωνίου (Αθηνών), Κορτέσης (Αθηνών), Καραθανάσης (Ανατολ. Αττικής).