«Άσφαιρο» το ντέρμπι της Φαλάνης!

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Α΄τοπικής κατηγορίας ανάμεσα σε Φαλανιακό και Ηρακλή Λάρισας στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης.

Πλήθος κόσμου βρέθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου στο γήπεδο της Φαλάνης να παρακολουθήσει από κοντά το σημαντικό αυτό ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες, που τελείωσε δίχως νικητή και τέρματα.

Έτσι, η διαφορά στους τρεις βαθμούς παραμένει ως είχε και πριν το παιχνίδι αυτό. Συγκεκριμένα, η ομάδα του Χρήστου Χατζηλιάδη έφθασε τους πενήντα επτά βαθμούς, ενώ το σύνολο των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά έφθασε τους πενήντα τέσσερις πόντους, μετά το τελικό «σφύριγμα» του κ. Μπουμαρσόπουλου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 10′ και ήταν για τον Φαλανιακό. Ο Κώστας Τσιάκος βρέθηκε στη περιοχή του Ηρακλή και σούταρε από πλάγια θέση και αριστερά, όμως ο Πέτρος Καραναστάσης έδιωξε με τα πόδια από την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Η απάντηση στις ευκαιρίες από τους «κυανόλευκους» ήρθε στο 25ο λεπτό. Ο Αποστόλης Νάστας εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο Ηρακλής Λάρισας, ο Ηρακλής Γκιουρσάνης σούταρε αρχικά και η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυντικών των γηπεδούχων, ενώ ο Αναστάσης Μανιώτης σούταρε στη συνέχεια και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Βασίλη Μάλτζιαρη, με τον πορτιέρο έπειτα να μπλοκάρει τη μπάλα πάνω στη γραμμή.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Γιώργος Λεσάι δοκίμασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής των φιλοξενουμένων και η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Πέτρου Καραναστάση, όπως την ίδια τύχη είχε και η μπάλα από τη προσπάθεια του Ηρακλή Γκιουρσάνη ένα λεπτό αργότερα.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 74ο λεπτό, ο Γιάννης Χρηστίδης που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή εκτέλεσε φάουλ και ο Γιώργος Κακαβίτσης που πήδηξε πιο ψηλά από όλους πήρε τη κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την εστία του Βασίλη Μάλτζιαρη.

Νωρίτερα όμως και στο 66′, ο Νίκος Φορτομάρης με ένα σκληρό μαρκάρισμα στον Γιώργο Λεσάι αντίκρισε σωστά τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Αγησίλαο Μπουμαρσόπουλο και αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα.

Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι της αναμέτρησης κ. Μπουμαρσόπουλου κι έτσι Φαλανιακός και Ηρακλής Λάρισας πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με το στείρο 0 – 0 να είναι το αποτέλεσμα ανάμεσα στις δύο ομάδες…

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μάλτζιαρης, Μάνικος, Βαρσάμης (90′ Μπέης), Σούλι, Μαχαίρας, Λυγούρας Β., Παντζής Γ., Παντζής Ηλ. (70′ λ.τ. Λυγούρας Χρ.), Ιωαννίδης (78′ Δημητρέλης), Τσιάκος, Λεσάι.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Λάμπρου, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Μανιώτης, Γκιουρσάνης, Νάστας, Φώτος (71′ Χρηστίδης), Ζαφειρίου (88′ Ντιντής), Κακαβίτσης.