Άφησαν ανοι(Χ)τούς λογαριασμούς, Φαλανιακός και Δήμητρα Γιάννουλης

Την ευκαιρία να σώσει τη παρτίδα της παραμονής του στη κατηγορία έχασε ο Φαλανιακός, παραχωρώντας εντός έδρας «λευκή» ισοπαλία στην ομάδα της Δήμητρας Γιάννουλης.

Έτσι, οι Φαλανιώτες πλέον έχουν εννέα βαθμούς έναντι τεσσάρων της ζώνης του υποβιβασμού, σε μία ζώνη όπου η Δήμητρα Γιάννουλης έχει πλέον συγκάτοικο, την ομάδα της Δόξας Βλαχογιαννίου, που κέρδισε με 2 – 1 στα Βούναινα την ομώνυμη ομάδα.

Οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή μόλις στο 12ο λεπτό, όταν και ο Μιχάλης Δημητρέλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μαστοροδήμου, φάση στην οποία απάντησε η Δήμητρα Γιάννουλης έξι λεπτά αργότερα, όταν και ο Τσαρούχας βγήκε σε θέση τετ – α – τετ απέναντι από τον Γεωργούλα, με τον έμπειρο πορτιέρο να τον κερδίζει.

Στην επανάληψη οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Μπερίτζα εντείναν τις προσπάθειές τους για να φτάσουν στο γκολ της νίκης, δίχως όμως οι Δημητρέλης (54′, 67′), Λεσάι (78′) αλλά και ο Ιωαννίδης (83′) να βρουν στόχο στις ευκαιρίες που τους δόθηκαν αντιστοίχως.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Γιαννουλίτες στο 6ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Γιώργο Μάτο, με την κ. Τσιοφλίκη να είναι κοντά στη φάση και να αρνείται την οποιαδήποτε παράβαση.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Μαχαίρας (46′ Πανταζής Ηλ.), Βαρσάμης, Μπλέντι, Πανταζής Γ., Λυγούρας Β., Κολοβός, Λεσάι, Ιωαννίδης, Δημητρέλης, Λυγούρας Χρ. (68′ Βουγιατζής).

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Ανδρέου): Μαστοροδήμος, Ραπτόπουλος, Σέντζας, Πετράκης, Μπαμπάλης, Θώμος, Τζουμάκης, Παπαγιαννούλης, Κατσαμάγκας (90′ Σαμαράς), Μάτος, Τσαρούχας (82′ Γκαγκλανόπουλος).