Άφησαν ανοι(Χ)τούς λογαρισμούς Σμόλικας & Δαμασιακός!

Σμόλικας Φαλάνης και Δαμασιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι δίχως σκορ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Σε ένα βροχερό σε μεγάλο διάστημα αγωνιστικό χώρο και στο γήπεδο της Φαλάνης, ο Σμόλικας υποδέχθηκε τον Δαμασιακό για το πρώτο ημιτελικό του θεσμού, εκεί όπου το στείρο 0 – 0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και στη ρεβάνς στο γήπεδο του Μεσοχωρίου οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους με στόχο το εισιτήριο για τον μεγάλο του Κυπέλλου.

Το παιχνίδι λοιπόν στη Φαλάνη, μόνο γκολ δεν είχε καθώς τόσο ο Σμόλικας όσο και ο Δαμασιακός είχαν αρκετές ευκαιρίες προκειμένου να πετύχουν το γκολ που θα τους έδιναν το προβάδισμα πρόκρισης.

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στο ματς σημειώθηκε στο 4ο λεπτό και ήταν για τους «πράσινους» του Βασίλη Μπακογιάννη. Ο Δημήτρης Σέτζας δοκίμασε ένα γυριστό σουτ μέσα στη περιοχή του Δαμασιακού και η μπάλα που βρήκε σε κεφάλι αμυντικού των φιλοξενουμένων κατέληξε κόρνερ.

Στο 16ο λεπτό ο Αλέξανδρος Κακαζούκης εκτέλεσε φάουλ σε πολύ καλό σημείο για τους γηπεδούχους και ο Δημήτρης Βλιώρας αντέδρασε σωστά βγάζοντας τη μπάλα σε κόρνερ.

Οι «μπλε» του Δημήτρη Μπουκουβάλα απάντησαν στο 32′ με ευκαιρία του Δημήτρη Μουσιάρη, όμως η μπάλα σταμάτησε στα εξωτερικά δίχτυα της εστίας του Γιάννη Γραβάνη.

Δύο λεπτά μετά, ο Θύμιος Μπέτσης απείλησε για τον Σμόλικα με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενουμένων και οι «πράσινοι» «άγγιξαν» το γκολ, καθώς η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Βλιώρα.

Κι ενώ η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου της Φαλάνης, ο Δαμασιακός έχασε διπλή ευκαιρία στο 43′ για να βρεθεί μπροστά στο σκορ.

Συγκεκριμένα, η μπάλα από το διαγώνιο σουτ του Γιώργου Γεωργατζιά πέρασε κόρνερ καθώς η μπάλα βρήκε σε σώμα αμυντικού των γηπεδούχων, ενώ στη συνέχεια της φάσης με την εκτέλεση κόρνερ του Γιώργου Γεωργατζιά, ο Στέλιος Λούτσος πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Μάνος Πετράκης έδιωξε κυριολεκτικά πάνω στη γραμμή και αποσόβησε την ευκαιρία των «μπλε».

Στο δεύτερο μέρος και στο 53′, σημειώθηκε ευκαιρία στον αγώνα για τον Δαμασιακό με τον Βασίλη Φούντα μέσα στη μικρή περιοχή με διπλή προσπάθεια να αστοχεί και να στέλνει τη μπάλα άουτ από κοντά, με τη πρώτη στιγμή όμως είχε κόψει την ευκαιρία για σουτ του Βασίλη Φούντα ο Δημήτρης Καρέντζος με τάκλιν μέσα στη μικρή περιοχή του Σμόλικα.

Πέντε λεπτά μετά, ο Αλέξανδρος Κακαζούκης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Δημήτρης Γκατζούλης πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως δεν βρήκε στόχο και η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Δαμασιακού.

Όσο το παιχνίδι συνεχιζόταν, δυνάμωνε και η βροχή στο Δημοτικό γήπεδο της Φαλάνης και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη δυσκολία των παικτών των δύο συλλόγων να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία.

Η επόμενη καλή φάση στον αγώνα δημιουργήθηκε στο 83′. Ο Αλέξανδρος Κακαζούκης εκτέλεσε κόρνερ και ο Θεόφιλος Τσιρογιάννης πήδηξε πιο ψηλά για κεφαλιά, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ.

Τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μπουρουτζίκα κι έτσι οι δύο ομάδες δίχως σκορ πηγαίνουν στη ρεβάνς για να διεκδικήσουν ένα εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΛ!

Σμόλικας Φαλάνης (Βασίλης Μπακογιάννης): Γραβάνης, Τσιρογιάννης, Σέντζας, Σκούπρας, Καρέντζος, Ζαμπέτας (72′ Γκατζιούρας), Μολάς, Μπέτσης, Γκατζούλης, Πετράκης, Κακαζούκης.

Δαμασιακός (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Βλιώρας, Ιωαννίδης, Ντόκος, Γεωργατζιάς, Μπακαΐμης, Μουσιάρης, Νάτσης (89′ Λέτσιος Στ.), Τσιάλτας (65′ Δούκας), Λούτσος, Αμπατζίδης (59′ Λόλας), Φούντας (75′ Γκαντρής).