Έγιανε τις πληγές του στο Κύπελλο

Τις πληγές του πρωταθλήματος έγιανε δια μέσου Κυπέλλου, ο Φαλανιακός, μιας και μπορεί στην Α΄ΕΠΣ Λάρισας να μην τα πηγαίνε όπως θα ήθελε, παρόλα αυτά στον θεσμό του Κυπέλλου, οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με το δεξί στις υποχρεώσεις τους, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Φιλοκτήτη Μελιβοίας με 2 – 0.

Το παιχνίδι και το εισιτήριο της πρόκρισης κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Στο 81′ και ενώ άπαντες στο γήπεδο της Μελιβοίας, αναμέναν την παράταση για να λύσουν οι δύο ομάδες τις διαφορές τους, ο Γιώργος Πανταζής με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Βαρσάμη, άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενουμένους, οι οποίοι λίγα λεπτά αργότερα «κλείδωσαν» τη νίκη – πρόκριση.

Στο 86′ ο Ηλίας Πανταζής κέρδισε πέναλτι και ένα λεπτό έπειτα, ο Δημήτρης Παπαγεωργίου δεν αστόχησε για το 2 – 0.

Για τους γηπεδούχους, οι Καπετάνιος, Δημήτρης Πασιάς και Γιαννακός έχασαν φάσεις για να δώσουν το προβάδισμα στον Φιλοκτήτη. Παράλληλα οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για μία φάση μετά το 0 – 1 για περίπτωση πέναλτι, που δεν δόθηκε από τον κ. Γρηγοριάδη.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας: Κοσμάς, Πασιάς Π., Πασιάς Δ., Γκουντάρας Ν. (83′ Καραμάνης), Βούρτουρας, Πλατσάς, Μυλωνάς (88′ Καψάλης), Καπετάνιος, Γιαννακός, Μαλαχτάρης (80′ Κουβαράς), Τσάκουλης (75′ Πολύζος).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς): Παπαϊωάννου, Κολοβός, Αλατάς Δ. (70′ Τσακνάκης), Βαρσάμης, Μαχαίρας, Πανταζής Γ., Μπλέντι, Παπαγεωργίου, Καρακίτσιος (46′ Πάνου), Αλατάς Ι. (80′ Σαμαράς), Λυγούρας (46′ Πανταζής Ηλ.).