«Έγραψε» ιστορία ο Απόλλων Λάρισας!

Ο Απόλλων Λάρισας πήρε τη νίκη με αντίπαλο τον Τηλυκράτη με 2 – 0 για την 29η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής και πανηγυρίζει και μαθηματικά την άνοδό του στη Φούτμπολ Λιγκ μετά από περίπου μισό αιώνα!

Έτσι ο «Ιστορικός» κατάφερε να επιβραβευτεί για τους κόπους μιας ολόκληρης σεζόν κατακτώντας φυσικά και το πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι δεν ήθελαν άλλη… αναβολή στη «στέψη» τους, όπως την προηγούμενη αγωνιστική και ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς.

Απειλώντας μάλιστα μόλις στο 5ο λεπτό, όταν από σέντρα του Σαχινίδη, ο Σουλίδης με κεφαλιά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ήταν σειρά του… δημιουργού Σαχινίδη να χάσει σημαντική ευκαιρία.

Ο Μανθάνο έβγαλε παράλληλη προς την εστία σέντρα, ο Σαχινίδης, σούταρε στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Ενώ στο 12′ ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία και πάλι με τον Σαχινίδη, ο οποίος βγήκε τετ – α – τετ από μπαλιά του Μανθάνο, αλλά και πάλι ο Καραγκούνης του «είπε όχι».

Η πρώτη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 17′ όταν ο Σιδέρης προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Σταυράκη, ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα και απομάκρυνε τη μπάλα και τον κίνδυνο σε κόρνερ. Στην αμέσως επόμενη ευκαιρία ήρθε και το πολυπόθητο γκολ για τους γηπεδούχους.

Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σουλίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Ανδρέου με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, «ανοίγοντας» το σκορ για τον Απόλλωνα. Μάλιστα αυτό το γκολ χώριζε και τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στην ανάπαυλα.

Στην «επανάληψη» τώρα, οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη – πρωτάθλημα – άνοδος. Όταν στο 52ο λεπτό του παιχνιδιού, ο Διβανές ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σαχινίδης και δεν αστόχησε διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Στη συνέχεια του αγώνα ο Απόλλων ήλεγξε απόλυτα τον ρυθμό και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή, τον βρήκε νικητή με 2 – 0 και ταυτόχρονα στη… Φούτμπολ Λιγκ ως πρωταθλητή στον όμιλό του.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Σάββας, Παπαδόπουλος, Ιορδανίδης, Ανδρέου, Αγρόδημος, Σκούπρας, Διβανές, Σαχινίδης (81′ Κολοβός), Σουλίδης (68′ Ιβανίδης), Μανσάνο (72′ Μηνάς).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Ανδρέας Παντζιαράς): Καραγκούνης, Ορφανός, Καταγής, Μπουρδούβαλης, Ιασωνίδης, Μπαλί, Περιστέρης (53′ Καλογέρης), Κτένας, Παπαδόπουλος, Σιδέρης (67′ Κοντογιάννης), Μακρυγιάννης (56′ Γεωργάκης).