Έδειξε ποιος είναι το… «αφεντικό»!

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων πανηγύρισε τη νίκη στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, επικρατώντας εκτός έδρας του Δωτιέα Αγιάς με 3 – 1.

Έτσι κατάφερε να απομακρυνθεί ακόμη περισσότερο από τους διώκτες του, φτάνοντας συνολικά τους 26 βαθμούς κατέχοντας τη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ενώ 2ος ακολουθεί ο Δωτιέας Αγιάς με 20 βαθμούς μαζί με το Βλαχογιάννι.

15101951_10210580817581807_1209941879_o

Καλύτερη αρχή στην αναμέτρηση δεν θα είχαν φανταστεί οι φιλοξενούμενοι. Καθώς κατάφεραν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με γκολ από τα… «αποδυτήρια». Δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά και ο Χρήστος Οικονόμου με κοντινή προβολή έκανε το 0 – 1.

Πριν καλά καλά προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ο Αχιλλέας Φαρσάλων πέτυχε ακόμη ένα γκολ. Συμπληρώνοντας ένα τετράλεπτο «φωτιά», τρία λεπτά μετά την επίτευξη του πρώτου τέρματος, ο Βασίλης Λόλας κέρδισε πέναλτι από τον Αουρέλ Τσακάλι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Νίκος Βούλγαρης για το 0 – 2.

15045563_10210580817861814_1057183770_n

Ωστόσο ο Δωτιέας Αγιάς αντέδρασε και στο 12′ έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Γιώργος Τσατσαλίδης ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή από τον Λάζαρο Κουμπούρα με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση φυσικά ανέλαβε ο ίδιος και δεν αστόχησε μειώνοντας σε 1 – 2.

15058588_10210580817901815_47338125_n

Στη συνέχεια και ενώ οδεύαμε προς το τέλος του αγώνα, οι παίκτες του Τάκη Παραφέστα, «κλείδωσαν» τη νίκη. Όταν στο 73ο λεπτό, ο Τόλης Νάστας σέντραρε από τα δεξιά, ο Βασίλης Λόλας στόπαρε τη μπάλα και με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 1 – 3 για τον Αχιλλέα.

15046298_10210580817941816_1531286850_n

Δωτιέας Αγιάς: Φαρμάκας, Γούτος Ευάγγ., Γούτος Ν., Τσακάλι, Σούλι, Νάτσης, Τσατσαλίδης (38′ λ.τ. Μπόντε), Ντακούλας, Παππάς (82′ Χονδροδήμος), Φιλιππούλης (86′ Γιαννακός), Χαλάτσης.

15049635_10210580817301800_412387933_n

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Ντάλλας, Καραμπούζης, Κακαζούκης, Μανιώτης, Οικονόμου, Νεμπεγλέρας, Κουμπούρας, Τλούπας (52′ Μεζίνι (80′ λ.τ. Περήφανος)), Ρέψης (62′ Νάστας), Λόλας, Βούλγαρης.