Έδειξε την ανωτέροτητα του στο πρώτο ημίχρονο!

Παίζοντας ουσιαστικό ποδόσφαιρο στο πρώτο ημίχρονο, ο Αετός Αμυγδαλέας επικράτησε με 3 – 0 του Παναγροτικού Νίκαιας στο σημερινό παιχνίδι κι έτσι προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Καπετανόπουλου πήρε το σκορ ασφαλείας από το πρώτο μέρος και αφού το κράτησε υπέρ του στην επανάληψη, πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του θεσμού.

Από την άλλη, η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή είχε τις δικές της ευκαιρίες για να τις μετουσιώσει σε γκολ, όμως ο Αντώνης Κωνσταντίνου αντέδρασε αποτελεσματικά σε δύο περιπτώσεις τετ – α – τετ κι έτσι κράτησε το μηδέν για τους φιλοξενούμενους στον σημερινό αγώνα.

Αρχικά, στο 9ο λεπτό ο Βασίλης Σπανός βρέθηκε απέναντι από τον Χρήστο Χαβίλα, όμως ο πορτιέρο της Νίκαιας έδιωξε μακρυά με τα πόδια.

Στην αμέσως επόμενη φάση αλλά και λεπτό, ο Αετός Αμυγδαλέας ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ, με τη σέντρα του Βασίλη Σπανού από τα αριστερά και το σουτ του Γιώργου Καρβούνη από τα δεξιά και πλάγια θέση μέσα στην αντίπαλη περιοχή.

Η απάντηση από τον Παναγροτικό ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Ηλίας Χριστοδούλου τροφοδότησε τον Θάνο Τριανταφυλλόπουλο, όμως ο τελευταίος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από θέση βολής, καθώς η μπάλα από το πλασέ του έμπειρου επιθετικού αποκρούστηκε από τον Αντώνη Κωνσταντίνου.

Στο 34ο λεπτό της αναμέτρησης τώρα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους. Ο σκόρερ του πρώτου τέρματος, Γιώργος Καρβούνης, «σέρβιρε» τη μπάλα στον Βασίλη Σπανό κι εκείνος με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Νίκαιας για το 0 – 2.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 53ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά στη μείωση του σκορ, με τη μπάλα από την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Θάνου Τριανταφυλλόπουλου να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αντώνη Κωνσταντίνου.

Ότι δεν κατάφερε να πετύχει ο Παναγροτικός το πέτυχε ο Αετός στο 75ο λεπτό. Ο Χρήστος Χαβίλας έδιωξε άσχημα τη μπάλα από την άμυνα του και αποδέκτης της μπάλας έγινε ο Γιώργος Καρβούνης. Ο μεσοεπιθετικός της Αμυγδαλέας πέτυχε το 0 – 3 με ιδανικό τελείωμα από το σημείο του πέναλτι και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βασίλης Ταχτιντής): Χαβίλας, Κατσιάβας (79′ Αετόπουλος), Πανδρεμένος (59′ Φουρίκης), Σουπεκιώτης, Ντουρουντάκης, Ξιώνης, Καραφέριας, Χριστοδούλου, Γκατζούλης (68′ Τίκας), Τριανταφυλλόπουλος (76′ Ανδρεόπουλος), Σώκος.

Αετός Αμυγδαλέας (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Κωνσταντίνου, Κλούρας (56′ Χατζηϊωαννίδης), Μούτσιος (39′ λ.τ. Ευαγγελούλης), Πολύζος, Περδίκης, Αντωνόπουλος, Καρβούνης, Ντιντής, Σάρα (44′ Δημητρέλης (70′ λ.τ. Γκαραβέλης)), Σπανός, Ανδριανόπουλος.