Έδειξε ψυ(Χ)ή απέναντι στη Λαμία!

Τι κι αν έχανε ο Απόλλων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα από τη Λαμία, οι παίκτες του Αριάν Μπελά κατάφεραν με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της φιλικής αναμέτρησης να πάρουν την ισοπαλία με σκορ 2 – 2!

Το απόγευμα του Σαββάτου (10/08) ο Απόλλων Λάρισας υποδέχθηκε τη Λαμία που βρίσκεται μία κατηγορία πιο πάνω στο γήπεδο της Φιλιππούπολης στο πλαίσιο της προετοιμασίας των δύο συλλόγων.

Κάτω από αρκετή ζέστη και δύσκολες συνθήκες αγωνίστηκαν οι παίκτες των δύο ομάδων, ενώ τόσο ο Αριάν Μπελά όσο και ο Σωτήρης Αντωνίου έβγαλαν χρήσιμα συμπεράσματα για τον Απόλλωνα και τη Λαμία αντίστοιχα.

Έγινε ένα πολύ καλό και δυνατό παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες, με τις μονομαχίες στο χώρο του κέντρου να ξεχωρίζουν, πράγμα που δείχνει από τους παίκτες του Απόλλωνα ότι ήθελαν να «χτυπήσουν» το ματς και να παρουσιάσουν ένα ανταγωνιστικό σύνολο κόντρα σε σύλλογο που αγωνίζεται στη SuperLeague 1.

Λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο, η Λαμία μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Καραμάνος έκανε τη κάθετη πάσα και βρήκε τον Ροτζέριο, εκείνος έκανε το γύρισμα στον Τόμας και ο τελευταίος με πλασέ κέρδισε τον Γκέκα για το 0 – 1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 51′, ο Ελίνι Δημούτσος δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Νέστορα Γκέκα για το νέο γκολ των φιλοξενουμένων.

Στη συνέχεια του αγώνα έγιναν πολλές αλλαγές από τους δύο προπονητές, όπου δοκίμασαν παίκτες σε κάποιες θέσεις και πέρασε αρκετός χρόνος για να γίνει ουσιαστική ευκαιρία.

Στο 89ο λεπτό του φιλικού αγώνα στη Φιλιππούπολη, ο Απόλλων Λάρισας μείωσε σε 1 – 2.

Ο Κώστας Καμπέρης έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, στο δεύτερο δοκάρι ο Κακάμης σούταρε και ο Αντέτζο απομάκρυνε αρχικά πάνω στη γραμμή, ενώ στην επαναφορά ο Κώστας Καμπέρης πλάσαρε από πλάγια θέση κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κώστα Θεοδωρόπουλου για τη μείωση του σκορ.

Ένα λεπτό μετά, οι γηπεδούχοι πέτυχαν νέο γκολ και έφεραν το ματς στα ίσια! Ο Τόλης Γαρυφαλλόπουλος βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε από θέση βολής, ο Κώστας Θεοδωρόπουλος απέκρουσε αρχικά με τα πόδια και με τη φορά που είχε ο Αντρέας Μεζίνι σούταρε κι έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Λαμίας για το 2 – 2.

Μέσα σε δύο λεπτά το σκορ στο γήπεδο της Φιλιππούπολης και ο Απόλλωνας κατάφερε να αποφύγει την ήττα σε ένα δυνατό φιλικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Λαμία…

Απόλλων Λάρισας (Αριάν Μπελά): Γκέκας, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Καρατάσιος, Σουλιώτης, Χατζής, Κοντοθανάσης, Τασιούλης, Ζήσης, Λίταινας, Σιφναίος.

Αγωνίστηκαν και οι: Καρδάμης, Γκουντρουμπής, Κούλπας, Κακάμης, Λουκάς, Καμπέρης, Βαγενάς, Μπιμάι, Νύκταρης, Μπρέμπος, Ναζίμ, Γαρυφαλλόπουλος, Καψάσκης, Κοσμίδης, Μεζίνι.

Λαμία (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας, Βύντρα, Σκόνδρας, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Μπεχαράνο, Βάντερσον, Ροτζέριο, Τόμας, Καραμάνος.

Αγωνίστηκαν και οι: Θεοδωρόπουλος, Βλαχομήτρος, Κωστρίκα, Νικολόπουλος, Καραγιάννης Χρ., Καραγιάννης Αλ., Ρόμανικ, Λούκας Ράμος, Ασίγκμπα, Αντέτζο.

Μπεκιάρης (ΕΠΣ Καρδίτσας), Μάνος (ΕΠΣ Λάρισας), Στάικος (ΕΠΣ Λάρισας)