Έδωσε τη λύση ο Αλατάς!

Ένα φανταστικό παιχνίδι έλαβε χώρα στο γήπεδο του Καλοχωρίου, όπου η τοπική ομάδα φιλοξένησε στην έδρα της τον Φαλανιακό, για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, καθώς έφυγαν με το τρίποντο από το Καλοχώρι και με το εντυπωσιακό σκορ, 3 – 4!

Έτσι, το συγκρότημα του Φερραίου Γιαννακού πανηγύρισε τη πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα κι έχει τρεις βαθμούς, ενώ το σύνολο του Βασίλη Ταχτιντή έμεινε με έναν βαθμό, αυτόν από τη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Στο 16ο λεπτό ο Δημήτρης Παπαγεωργίου βρήκε δίχτυα με έξοχο σουτ από πλεονεκτική θέση κι έτσι «άνοιξε» το σκορ στον αγώνα, ενώ με τη συμπλήρωση μισής ώρα αγώνα, οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με το τέρμα του Φάνη Τσιάτα.

Μάλιστα, η Αναγέννηση κατάφερε να φέρει «τούμπα» το ματς στο 40ο λεπτό, με το ιδανικό τελείωμα του Αντώνη Πούτα ύστερα από τη σέντρα του συμπαίκτη του, Μπούνα.

Βέβαια, οι χαρά για τους «βυσσινί» δεν κράτησε για πολύ, καθώς δύο λεπτά μετά το συγκρότημα του Φερραίου Γιαννακού πέτυχαν το 2 – 2, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Δημήτρη Παπαγεωργίου.

Από ανατροπή σε ανατροπή του σκορ στο 60ο λεπτό της συνάντησης, με τον Γιώργο Πανταζή που κέρδισε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους και τον Νίκο Βαρσάμη που ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, μετατρέποντας έτσι το σκορ σε 2 – 3 για τον Φαλανιακό.

Τρία λεπτά μετά, η ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή έφερε εκ νέου το παιχνίδι στα ίσια, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντώνη Πούτα, πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος μετά από υπόδειξη του κ. Γκάγκα.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα τέρματα, όμως οι δύο εκ των προσπαθειών των παικτών της Αναγέννησης να βρουν τέρμα, σταμάτησαν στο δοκάρι της εστίας του Θωμά Καλαμάτα.

Τέλος, τη λύση στον αγώνα αλλά και στον Φαλανιακό έδωσε ένας γνώριμος και ικανότατος ποδοσφαιριστής, ο Γιάννης Αλατάς που βρήκε δίχτυα λίγα λεπτά μετά την είσοδο του στον αγώνα, δίνοντας έτσι και την πρώτη νίκη στην ομάδα του στο φετινό πρωτάθλημα!

Αναγέννηση Καλοχωρίου (Βασίλης Ταχτιντής): Μαρδάνης, Δούρος (60′ Βράκας), Κόκκοβας, Νεστορίδης, Παραφέστας, Έξαρχος (55′ Λιούσκας), Τσιαντούλης, Σπυρόπουλος, Μπούνα (75′ Ντάλλας), Τσιάτας, Πούτας.

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Καλαμάτας, Φατούρας, Μαχαίρας, Αλατάς Δ., Τσάκε, Λυγούρας, Βαρσάμης, Πανταζής, Κόκκινος Στ. (72′ Αλατάς Ι.), Παπαγεωργίου (80′ Κολοβός), Κόκκινος Ι. (87′ Ντανίκας).