Έδωσε τη λύση ο Κουσιάς!

Με τους τρεις βαθμούς από το Βιολογικό και την έδρα του Πανιωνίου Νέας Σμύρνης έφυγε το Αβέρωφ, μιας και επικράτησε της τοπικής ομάδας με 1 – 0 για το ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Β΄ΕΠΣΛ!

Το ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες είχε και νικητή με τους φιλοξενούμενους χάρη στο τέρμα του Θωμά Κουσιά στο 64ο λεπτό.

Έτσι, το σύνολο του Δημήτρη Κουκουλιάφκα έφθασε τους τριάντα επτά και συνεχίζει απτόητο στη πρώτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Αποστόλη Κορομηλά έμεινε στους είκοσι επτά πόντους και τη τέταρτη θέση.

Στο 19ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι αμυντικού του Πανιωνίου. Ο Παρλάντζας εκτέλεσε το πέναλτι αυτό όμως ο Νίκος Ιορδανίδης αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Σωτήρης Κουτσάκης δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων και η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πανιωνίου, ενώ τρία λεπτά μετά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ.

Ο Παρλάντζας εκτέλεσε φάουλ και ο Θωμάς Κουσιάς που πήδηξε πιο ψηλά από όλους, κέρδισε τον Νίκο Ιοδανίδη κι έκανε το 0 – 1 για το Αβέρωφ.

Έπειτα από το γκολ και στην επόμενη φάση αυτή του 67ου λεπτού, ο Πανιώνιος έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Διονύση Ιορδανίδη με δεύτερη κίτρινη για έντονες διαμαρτυρίες. Μάλιστα, υπήρξε και διακοπή στο παιχνίδι για περίπου είκοσι λεπτά στην αναμέτρηση, με αυτή να τελειώνει με νικήτρια την ομάδα του Αβέρωφ.

Τέλος, οι άνθρωποι του Πανιωνίου Νέας Σμύρνης εκφράζουν πολλά παράπονα για τη διαιτησία του κ. Γκάγκα στο παιχνίδι με το Αβέρωφ.

Πανιώνιος Νέας Σμύρνης (Αποστόλης Κορομηλάς): Ιορδανίδης Ν., Γκόλτσιος (55′ Τσακίρης), Βασιλείου, Κανής, Ελιζόπουλος Ν. (15′ λ.τ. Κίτσας Γ.), Παϊτέρης Π., Σκέντζας, Χαν, Σερέτης Π. (60′ Γκαρίτης), Κίτσας Γερ., Ιορδανίδης Δ.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Μάνος, Πατρίκης, Μήτσιος (77′ Τσούπρος), Μούτσα, Κοτρώτσιος Χρ., Λιλολάρι, Παρλάντζας, Κουτσάκης, Κουσιάς, Γκουτσιούδης (55′ Ντέκας), Τζουρτζουκλής (58′ Κόκρας).