Έδωσε τη λύση ο Φαρμάκας!

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα της Α΄τοπικής κατηγορίας η Α.Ε. Κιλελέρ, αφού επικράτησε της Δόξας Βλαχογιαννίου στο γήπεδο της με 1 – 0, χάρη στο τέρμα του Νίκου Φαρμάκα!

Οι «κιτρινόμαυροι» έπαιζαν το πρώτο τους παιχνίδι στην Α΄ΕΠΣΛ και κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του συλλόγου του Βλαχογιαννίου στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Έτσι, το σύνολο των Φώτη Πλίτση – Γιάννη Βαΐτση πήρε τους πρώτους τρεις βαθμούς και συνεχίζει τη προσπάθεια του στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Αντίθετα, η ομάδα του Νίκου Φακίτσα αν και είχε δύο δοκάρια με τον Γιώργο Μπαντή (62′) και (68′), δεν κατάφερε να πετύχει τέρμα και τελείωσε το ματς δίχως να σημειώσει τέρμα.

Στο 52ο λεπτό του αγώνα λοιπόν, ο Νίκος Φαρμάκας εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισαν οι γηπεδούχοι και έστειλε με όμορφο τρόπο τη μπάλα στα δίχτυα του Βαγγέλη Παπαϊωάννου για το 1 – 0!

Έπειτα από επτά λεπτά, ο Μάριος Γκουρομπίνος που είχε περάσει στο γήπεδο ως αλλαγή, αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Ντελέζο για σκληρό μαρκάρισμα κι ενώ τη πρώτη κάρτα ο έμπειρος παίκτης είχε δεχθεί την ώρα της αλλαγής και μετά από λάθος συνεννόηση του συλλόγου της Δόξας.

Στο 62′ ο Γιώργος Μπαντής εκτέλεσε κόρνερ και ο Καρυώτης αφού απέκρουσε τη μπάλα αρχικά είδε τη μπάλα να σταματά στο δοκάρι της εστίας του Κιλελέρ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε στο 68′ η μπάλα από την απευθείας εκτέλεση φάουλ του ίδιου παίκτη για το Βλαχογιάννι.

Τέλος, να σημειωθεί πως ο Βάιος Φακίτσας που βρισκόταν στο πάγκο της ομάδας, στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε από τον πρώτο βοηθό κ. Κοτούμπα μετά από εξύβριση προς το πρόσωπο του.

Α.Ε. Κιλελέρ (Φώτης Πλίτσης – Γιάννης Βαΐτσης): Καρυώτης, Γουρνάρης, Ζιόμπουρας (80′ Μίλι), Παλάσκας, Καρακάνος, Αργύρης, Τάχας, Καρβούνης (87′ Κασσιός), Φαρμάκας (70′ Κολοβός), Παπαχρήστος, Γαγάρας (55′ Κουσιώρας).

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Παπαϊωάννου, Τσούντζουρας, Χριστιανίδης, Δραγατζίκης, Αθανασούλης, Χριστοδούλου (55′ Γκουρομπίνος), Βίδρας (70′ Ιγγλέζος), Λάκης (90′ Πέτρου), Φακίτσας Σ., Μπαντής, Αλεξίου.