Έκανε «σεφτέ» η Δόξα Βλαχογιαννίου!

Μία σπουδαία νίκη και τη πρώτη στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣΛ πανηγύρισε η Δόξα Βλαχογιαννίου, όπου κέρδισε στο γήπεδο της τον Αετό Μακρυχωρίου με 2 – 1, με τη νίκη μάλιστα να έρχεται και με ανατροπή του σκορ για το σύνολο του Νίκου Φακίτσα.

Τους πρώτους τρεις βαθμούς πήρε το συγκρότημα της Δόξας λοιπόν με τη σημερινή νίκη που θέλει να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, ενώ ο Αετός έχασε μοναδική ευκαιρία να αναρριχηθεί πιο ψηλά στο πίνακα της βαθμολογίας και έμεινε στους δέκα πόντους ύστερα από το πέρας της 6ης αγωνιστικής.

Στο 35ο λεπτό του αγώνα ο Ταξιάρχης Κλούρας με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Τάσου Κυριάκου έκανε το 0 – 1 και «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να απαντούν στο 41′ με τη κεφαλιά του Βρασίδα Κοντοθανάση ύστερα από τη σέντρα του Αλεξίου.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα και στο 78ο λεπτό, το Βλαχογιάννι ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ με τον Αλεξίου να βρίσκει με κάθετη πάσα τον Κώστα Τσανά και τον τελευταίο με ιδανικό τελείωμα να δίνει τη νίκη στην ομάδα του στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Βαγγέλη Φαρμάκα.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Παπαϊωάννου, Τσούντζουρας, Αθανασούλης, Δραγατζίκης, Μητούλας, Χριστοδούλου, Γκουρομπίνος, Κοντοθανάσης, Τσανάς, Μπαντής (85′ Λάκης), Αλεξίου (90′ Βίδρας).

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Καπετανόπουλος): Φαρμάκας, Τσιαντούλης (70′ λ.τ. Αντωνόπουλος), Μάρκου, Σουφχάρας, Πούτας, Μπάρδας (85′ Μπέτσιος), Καλούσης, Κυριάκος, Φουσίκας, Κλούρας, Μαλάκος (80′ Τσούτσας).