Έκανε «ταρίφα» την… τεσσάρα!

Τη τέταρτή του νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας πέτυχε ο Αετός Μακρυχωρίου, με το αγαπημένο του σκορ (4 – 0). Θύμα του αυτήν τη φορά το Ελευθεραί.

Μετά τη τεσσάρα της πρώτης αγωνιστικής, κόντρα στον Φιλοκτήτη Μελιβοίας και την τεσσάρα της τρίτης αγωνιστικής στη Μελία, ο Αετός Μακρυχωρίου, υπέταξε και το Ελευθεραί με το αγαπημένο του πλέον, 4 – 0. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Μακρυχωρίου «πάτησε» τη δεύτερη θέση της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας με 12 βαθμούς, όσους έχει και ο Αμπελωνιακός. Στους 7 πόντους έμεινε στον αντίποδα η ομάδα του Ελευθεραί.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε στο 15ο λεπτό ο Παναγιώτης Τσιαντούλης με πλασέ μετά από ωραία ατομική ενέργεια, ενώ στο 25′ με πέναλτι που κέρδισε ο Παναγιώτης Πάσιος από τον Χρήστο Μέκρα και εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα, έκανε το 2 – 0 για την ομάδα του Αετού.

Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι έκαναν και τρία τα τέρματά τους. Στο 35′ ο Καλούσης με καταπληκτικό γκολ σπάνιας ομορφιάς, «στόπαρε» τη μπάλα δέκα μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή του Κραβαρίτη και με βολ-πλανέ κέρδισε τον νεαρό κίπερ των «λιονταριών».

Στην επανάληψη και στο 52′ οι γηπεδούχοι κέρδισαν και πάλι πέναλτι. Αυτή τη φορά ο Άκης Ντελόπουλος ανέτρεψε τον Μητσογιάννη, με τον Παναγιώτη Πάσιο να βλέπει τον Κραβαρίτη να του λέει όχι. Το τελικό 4 – 0 διαμόρφωσε στο 65′ ο Ίλντο Τζίκα με πλασέ στη κίνηση, μετά από σέντρα του Τίκου.

Η σημερινή νίκη του Αετού Μακρυχωρίου αφιερώνεται στον Χρήστο Γκικούδη όπου τη περασμένη Παρασκευή η σύζυγος του έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο αγοράκι κι έγινε για δεύτερη φορά πατέρας, όπως και στον τραυματία, Κώστα Μπουζώνα, όπου στο περασμένο παιχνίδι Κυπέλλου με τον Ηρακλή Λάρισας υπέστη ρήξη χιαστών και θα χάσει το υπόλοιπο της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Αετός Μακρυχωρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Τζίκα Ίλ. (68′ Διονυσίου), Τίκος, Τσιαπλές, Δάσσιος, Καπετάνι (65′ Αλιάι), Μητσογιάννης, Καλούσης (68′ Καλούσης), Πάσιος, Τσιαντούλης, Τζίκα Άντ.

Α.Ο. Ελευθερών (Βαγγέλης Κώτσιος): Κραβαρίτης, Τσιάμης, Αετόπουλος (46′ Ραχί), Μέκρας Χρ., Ντελόπουλος (55′ Γεωργουλόπουλος) Μέκρας Γ. (46′ Ρουμελιώτης), Αθανασούλης, Γκόγκουρας, Κουρούκας (46′ Καββαδίας), Μαυρουδής Ι., Ευστρατίου.