Έκανε την έκπληξη ο Ροδιακός!

Ο Ροδιακός κατάφερε να πετύχει μία σημαντική όσο βαθμολογικά, όσο και αγωνιστικά νίκη, επικρατώντας εντός έδρας με 1 – 0 της Ακαδημίας Τυρνάβου.

Και σίγουρα αποτελεί την έκπληξη της αγωνιστικής, καθώς ο προτελευταίος (μέχρι πριν τον αγώνα), νίκησε τον 2ο της βαθμολογικής κατάταξης. Το γκολ για τους γηπεδούχους ήρθε σε ένα σημείο που παίζει σημαντικό ρόλο στη ψυχολογία των παικτών.

Συγκεκριμένα λίγο πριν την «εκπνοή» του πρώτου ημιχρόνου και στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Χρήστος Τόρης με ένα εκπληκτικό σουτ από τα 35 μέτρα νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και «άνοιξε» το σκορ για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ροδιακός «άγγιξε» και δεύτερο γκολ. Όταν στο 81′ ο Χρήστος Τόρης εκτέλεσε κόρνερ, ο Γεροστέργιος έκανε τη κεφαλιά, αλλά είδε τη προσπάθειά του να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.

Η Ακαδημία Τυρνάβου προσπάθησε να ισοφαρίσει και έχασε κάποιες ευκαιρίες με τους Λώζο, Μπάκου και Στάμου. Μάλιστα στις καθυστερήσεις έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το σουτ του Μπουζούκα από πλεονεκτική θέση απέκρουσε ο Κουρδής, κρατώντας το 1 – 0.

Ροδιακός (Νίκος Αλεξούλης): Κουρδής, Σπάχος, Τσιρόπουλος, Ερεντόν, Κουσάνας (57′ Πετρίκης), Μπαλκουράς, Χαστάς, Τσιόγκας, Γεροστέργιος, Γωγάκος (70′ Μπαρμπής), Τόρης.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Καλούδας, Κουβεντάρης (84′ Μπουζούκας), Παπαχατζής Ι., Κόκκας, Μπάκος Κ., Στάμου, Παπαχατζής Β. (75′ Γαλάρας), Λώζος, Σπυρόπουλος (89′ Παπαδόπουλος), Κατσαβός.