Έκανε την ανατροπή και είναι μόνη πρώτη στη βαθμολογία!

Χάρη σε δύο τέρματα του Κώστα Κολοβού και του Μίμη Κουρούκα στην επανάληψη του ματς, η Αμπελιά επικράτησε του Φιλοκτήτη Μελιβοίας στο γήπεδο «Σταύρος» Τσιάπανος και σε συνδυασμό με την ισοπαλία στα Βούναινα βρίσκεται μόνη πρώτη στον πίνακα της βαθμολογίας!

Τους είκοσι οκτώ βαθμούς έφθασε λοιπόν το συγκρότημα του Αχιλλέα Τσιβόπουλου που ανέβηκε στη πρώτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η ομάδα του Αποστόλη Ευαγγέλου αν και προηγήθηκε δύο φορές στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του σκορ και παρέμεινε στους έξι βαθμούς και τη δέκατη πέμπτη του πίνακα της βαθμολογίας.

Στο 13ο λεπτό ο Άκης Τσιρογιάννης με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή της Αμπελιάς κέρδισε τον Μάκη Γεωργούλα και «άνοιξε» το σκορ στην αναμέτρηση, με τον Βασίλη Σερίφη μετά από δύο λεπτά να ισοφαρίζει και να φέρνει το ματς στα ίσια.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Ρίζος Παπαρίζος τραυματίστηκε σοβαρά και αποχώρησε από το γήπεδο με προορισμό το νοσοκομείο, εκεί όπου διαγνώστηκε ο τραυματισμός του με αυτόν να είναι εξάρθρωση ωμοπλάτης και κάταγμα στου δεξιού του αγκώνα. Μάλιστα, οι δύο ομάδες εύχονται περαστικά στον παίκτη του Φιλοκτήτη και ταχεία ανάρρωση.

Μάλιστα, στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 2 – 1 και ξανά μπήκαν μπροστά στο σκορ με το ιδανικό πλασέ του Άκη Τσιρογιάννη και τον Στέφανο Σουλτούκη να φέρνει και πάλι το ματς στα ίσια στο 43ο λεπτό λίγο πριν οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος και στο 50ο λεπτό, η Αμπελιά πέτυχε την ολική ανατροπή με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κώστα Κολοβού, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Θοδωρής Γεωργούλας, με το 2 – 4 που ήταν και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Μίμης Κουρούκας ύστερα από σέντρα του Νίκου Κολοβού.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Αποστόλης Ευαγγέλου): Γρηγορίου, Παπαρίζος Μ., Παπαρίζος Ρ. (30 λ.τ. Καψάλης), Πασιάς, Ντούμος, Δεμέστιχας, Τσιρογιάννης (85′ Χαρατσής), Μάνσε (78′ Καραμάνης), Σκεμπάσης (70′ Κουβαράς), Μαλλιάρας, Μυλωνάς.

Ολυμπιακός Αμπελιάς (Αχιλλέας Τσιβόπουλος): Γεωργούλας Θωμ., Λαζαρίδης, Σελήνης, Κολοβός Κ., Αγγέλης, Κολοβος Ν., Σερίφης Β., Σουλτούκης, Γεωργούλας Θοδ., Φαρμάκας, Κουρούκας.