Έκανε το καθήκον του ο Δωτιέας!

Ο Δωτιέας Αγιάς αν και βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, εν τέλει έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη επί του ΠΟΕ με 3 – 1.

Έτσι η ομάδα της Αγιάς εδραιώθηκε για τα καλά στη 2η θέση της βαθμολογικής κατάταξης, φτάνοντας συνολικά τους 42 βαθμούς και συνεχίζει να καταδιώκει τον 1ο Αχιλλέα Φαρσάλων. Ο ΠΟΕ με τη σειρά του βρίσκεται πιο χαμηλά, στην 10η θέση με 26 βαθμούς.

Ο ΠΟΕ κατάφερε με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα να πάρει «κεφάλι» στο σκορ. Ο Πετκολάι ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή από τον Βαγγέλη Γούτο, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σωτήρης Τσένος και δεν αστόχησε κάνοντας το 0 – 1.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και να κάνουν την ανατροπή. Καθώς πρώτα στο 27′ ο Νάτσης με όμορφο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 1.

Για να έρθει ο… «συνήθης ύποπτος» Τσατσαλίδης έξι λεπτά αργότερα, να εκμεταλλευτεί τη «σύγχυση» που επικράτησε στην αντίπαλη άμυνα και από κοντά να κάνει το 2 – 1. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης στο 38ο λεπτό, βγήκε τετ – α – τετ και πλάσαρε εύστοχα τον Μαστοροδήμο ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3 – 1.

Και όλα αυτά ενώ ο Δωτιέας Αγιάς αγωνιζόταν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Βαγγέλη Γούτου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 20′. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Δημήτρη Μπουκαβάλα ήλεγξαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και πήραν τελικά τη νίκη με 3 – 1.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Φαρμάκας, Παππάς, Φιλιππούλης, Νάτσης (76 λ.τ. Μπόντε), Τσακάλι, Ντακούλας, Γούτος Β., Γιαννακός (63′ Ντελής), Χαλάτσης (67′ Γούτος Ν.), Τσατσαλίδης, Σούλι.

ΠΟΕ (Αλέκος Αλεξανδρής): Μαστοροδήμος, Καρακώστας, Γκαραβέλης (65′ Μπαρλαγιάννης), Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Μάρκου (77′ Μεσούρ), Ταστεμερίδης, Μπαλαμώτης, Πετκολάι (83′ Γεωργούλας), Ματούλας, Τσένος.