Έκανε ότι ήθελε ο Φαλανιακός!

Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν συνάντησε από τον Αστέρα Τυρνάβου ο Φαλανιακός, ο οποίος επικράτησε με το ευρύ 7 – 2 εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα. Ο Ταξιάρχης Κλούρας ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δημήτρης Αλεξανδρής και δεν αστόχησε κάνοντας το 0 – 1.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και το δεύτερο γκολ. Ο Γιώργος Πανταζής έκανε το σουτ και σημάδεψε σωστά διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Ενώ στο 20′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Αλεξανδρή το σκορ έγινε 0 – 3.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Μάλιστα με το «καλημέρα» ο Φαλανιακός πέτυχε κι άλλο γκολ, όταν στο 47′ ο Σέσι Μπλέντι με σουτ από θέση βολής ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0 – 4. Εκεί οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανακάμψουν.

Στο 50′ ο Λευτέρης Γκαραγκούνης με πλασέ μετά από σέντρα του Σπύρου Γκαραγκούνη μείωσε σε 1 – 4. Για να έρθει στο τρία λεπτά μετά ο Παναγιώτης Γαλάνης με σουτ από θέση βολής να κάνει το 2 – 4. Όμως μέχρι εκεί έφτασε ο Αστέρας Τυρνάβου.

Διότι ο Φαλανιακός πήρε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων στο 59′ με σουτ του Ταξιάρχη Φούντα. Ενώ στο 80′ ο Γιώργος Πανατζής με όμορφο τελείωμα έκανε το 2 – 6. Το τελικό 2 – 7 διαμόρφωσε ο Κώστας Μαχαίρας με σουτ μετά από ωραία ατομική ενέργεια στο 90′.

Οι άνθρωποι του Αστέρα Τυρνάβου εκφράζουν παράπονα για τη διαιτησία του κ. Βασιλού, καθώς θεωρούν πως δεν υπήρχε πέναλτι στο 10ο λεπτό, όπου και έγινε το 0 – 1 για τον Φαλανιακό.

Αστέρας Τυρνάβου 2010 (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Μπαντής Ν., Γκαραγκούνης Β., Λάζος, Γαλάνης, Γκαραγκούνης Χ., Φουντούνας (55′ Γκαραγκούνης Ευάγγ.), Καρακώστας, Γκαραγκούνης Σπ. (80′ Υσούφης), Πάσιος, Μαυρίδης (40′ Γκαραγκούνης Δ.), Γκαραγκούνης Ελ.

Φαλανιακός (Γιάννης Μιχαλές): Παπαϊωάννου, Μαχαίρας, Βαρσάμης, Φατούρας, Σουλιώτης, Λιλολάρι (70′ Αλατάς Δ.), Πανταζής, Μπλέντι (60′ λ.τ. Παπαγεωργίου), Κλούρας, Αλεξανδρής (75′ Τσάκε), Λυγούρας Χρ.