«Έκλεισε» με νίκη ο Αχιλλέας που ήρθε με ανατροπή του σκορ

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων αποχαιρέτησε με νίκη την σεζόν στην Α ΕΠΣΛ κατηγορία μιας και επικράτησε με σκορ 2 – 1 του ΠΟΕ και μάλιστα με ανατροπή και έτσι ολοκλήρωσε την σεζόν όντας στην 8η θέση με 42 βαθμούς.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο ο Αχιλλέας έχασε τεράστια ευκαιρία στο 4′ όταν έπειτα από κόρνερ του Γαγάρα, ο Ζιώγας έσπασε στον Ζησόπουλο, αυτός έκανε σουτ, η μπάλα πέρασε παράλληλα από την εστία με τους παίκτες του Αχιλλέα να μην προλαβαίνουν να την στείλουν στα δίχτυα.

Δυο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι με τον Λαγό να νικάει τον Κουτσογιαννούλη και να ανοίγει το σκορ.

Ο Αχιλλέας είχε άμεση απάντηση σε αυτό το τέρμα καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Κούμρια με ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ισοφάρισε.

Οι παίκτες του Αρίστου Παπαγεώργιου είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στο 25′ ο Γαγάρας «άγγιξε» το γκολ, με την μπάλα όμως να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι με ένα δυνατό σουτ από πλάγια θέση.

Στο δεύτερο μέρος ο Αχιλλέας κατάφερε να φέρει «τούμπα» την αναμέτρηση καθώς στο 48′ ο Γαγαράς τροφοδότησε κάθετα τον Ζιώγα αυτός βρέθηκε φάτσα με τον Γούπο και με εύστοχο χαμηλό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Αχιλλέα νικητή με σκορ 2 – 1 και να κλείνει με θετικό τρόπο την δύσκολη φετινή σεζόν.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Αρίστος Παπαγεωργίου): Κουτσογιαννούλης, Ζησόπουλος, Κομισόπουλος, Τσούλης (70′ Κατσανάκης), Δημόπουλος, Παπακωνσταντίνου (80′ Γκαραβέλας), Ταστεμερίδης (80′ Σαμαράς), Τλούπας, Γαγάρας, Κούμρια (75′ Καναβός), Ζιώγας.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Καλύβας, Γκαντούνας, Μπούσιας (75′ Μάντζαρης), Λαγός (46′ Αλεξούλης), Συνάπαλος, Κωνσταντινίδης, Πετάνι, Λαγιοκαπάς (75′ Σουγλής), Παναγιώτου, Σαφαρίκας (75′ Καραγκούνης).