Έκλεισε τη χρονιά με νίκη κόντρα στο Καραϊσκάκη

Με νίκη έκλεισε τη χρονιά ο Απόλλωνας Λάρισας, κερδίζοντας με 3 – 1 την ομάδα του Καραϊσκάκη παρά το γεγονός πως η ομάδα της Άρτας προηγήθηκε στο σκορ στο 13ο λεπτό. Με αντεπίθεση διαρκείας ο Απόλλωνας έφτασε στην ανατροπή του σκορ με σκόρερ τους Κανούλα (34′), Μαυριά (78′) και Παπαζαχαρία (90′).

Έτσι η ομάδα του Νίκου Θεοδοσιάδη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στη Football League με 43 βαθμούς τερματίζοντας στην 10η θέση του πρωταθλήματος.

Στο 13ο λεπτό η ομάδα του Καραϊσκάκη άνοιξε το σκορ. Ο Ψιάνος βρέθηκε έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, πιάνοντας ένα σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Παπαζαχαρία να αλλάζει πορεί και να καταλήγει στα δίχτυα του Παναγιώτη Παϊτέρη για το 0 – 1.

Ο Καραϊσκάκης στο 29′ έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο τέρμα, όταν ο Ευαγγέλου μπήκε στη περιοχή από αριστερά και σε παράλληλο γύρισμα, δεν κατάφερε να βρει κάποιον συμπαίκτη του για να σπρώξει τη μπάλα σε κενή εστία στα δίχτυα του Απόλλωνα.

Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε στο 34′. Ο Σκούπρας έκανε τη σέντρα από δεξιά ο Αγρόδημος από τη καρδιά της άμυνας του Καραϊσκάκη πήρε τη κεφαλιά με τον Σιαράβα να αποκρούει εξ΄ επαφής και τον Σάκη Κανούλα στην επαναφορά να σπρώχνει τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Καραϊσκάκη για το 1 – 1.

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους και στο 52ο λεπτό, ο Σάκης Κανούλας βγήκε απέναντι από τον Σιαράβα, τον οποίο και νίκησε, όχι όμως και τον Νικολόπουλο που απομάκρυνε τη μπάλα πάνω στη γραμμή , σώζοντας τον Καραϊσκάκη από σίγουρη παραβίαση της εστίας των «πρασίνων».

Ο Απόλλωνας πίεσε για το γκολ της νίκης και τελικά κατάφερε να φτάσει σε αυτό στο 78′. Ο Δημήτρης Λίταινας πέρασε τη μπάλα μέσα στη περιοχή στον Δημήτρη Μαυριά, ο οποίος γύρισε και με διαγώνιο πλασέ με το αριστερό κέρδισε τον Σιαράβα για το 2 – 1.

Την τελευταία λέξη στο ματς είπε ο Γρηγόρης Παπαζαχαρίας. Ο Σωτήρης Τσιλούλης στο 90′ μπήκε στη περιοχή του Καραϊσκάκη από δεξιά και γύρισε στο ύψος του πέναλτι στον Παπαζαχαρία που ήρθε από πίσω σαν τρέιλερ και κέρδισε τον Σιαράβα για το τελικό 3 – 1.

Απόλλων Λάρισας (Νίκος Θεοδοσιάδης): Παϊτέρης, Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Παπαζαχαρίας, Ανδρέου Ευαγ., Αγρόδημος, Μαυριάς (83′ Τσιάτας), Ιβανίδης, Κανούλας (90’+1′ Τσικρικάς), Σουλίδης (73′ Λίταινας), Τσιλούλης.

Α.Ε. Καραΐσκάκης (Σάκης Παπαβασιλείου): Σιαράβας, Καψάλης, Τσοντάκης, Χρούσιελ, Νικολόπουλος, Ψιάνος, Χούσος (89′ Μπουσινάκης), Δημητριάδης (67′ Κυριάκης), Μακρίδης, Γούλας (20′ Ρανγκέλοφ), Ευαγγέλου.

Τσουκαλάς (Αθηνών), Κορτέσης (Αθηνών), Ζιγκερίδης (Κιλκίς).