Έλυσε τις διαφορές ο Τσιάλτας από την άσπρη βούλα!

Με μοναδικό σκόρερ τον Θοδωρή Τσιάλτα στο 45ο λεπτό του αγώνα, ο Δαμασιακός κέρδισε στην έδρα του τον Κίσσαβο Συκουρίου σήμερα το μεσημέρι και πλησιάζει προς τη… κορυφή!

Το συγκρότημα του Νίκου Χρόνη συνεχίζει στις επιτυχίες, καθώς σήμερα κέρδισε τον Κίσσαβο Συκουρίου. Με αυτή τη νίκη ο Δαμασιακός έφθασε τους δέκα τρεις βαθμούς και βρίσκεται στο -4 από τη κορυφή και τον Ηρακλή Λάρισας. Αντίθετα, μπορεί το Συκούριο να ηττήθηκε σήμερα το μεσημέρι, ωστόσο βρίσκεται στη δεύτερη θέση και μόλις ένα βαθμό από τη πρωτιά.

Στο 41ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να μπουν σε θέση οδηγού στο σκορ. Ο Κίσσαβος Συκουρίου λοιπόν κέρδισε πέναλτι και ο Δημήτρης Πλιάγκας εκτέλεσε το πέναλτι αυτό, όμως ο Δημήτρης Μιγδάνης δήλωσε παρόν και απέκρουσε την εκτέλεση από την άσπρη βούλα.

Τέσσερα λεπτά μετά και λίγο πριν εκπνεύσει το πρώτο ημίχρονο, υπήρξε νέο πέναλτι, όμως αυτή τη φορά για λογαριασμό του Δαμασιακού. Ο Θοδωρής Τσιάλτας ανέλαβε την εκτέλεση αυτού, ήταν εύστοχος και σημείωσε το 1 – 0 για το συγκρότημα του Νίκου Χρόνη.

Στο δεύτερο μέρος δεν υπήρχαν σημαντικές στιγμές για τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα το 1 – 0 να μείνει μέχρι το τέλος. Το μόνο που άλλαξε είναι πως οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Ραφαήλ Δίχρης δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον κ. Βλιώρα στο 90ο λεπτό για σκληρό φάουλ πάνω σε παίκτη του Δαμασιακού.

Δαμασιακός (Νίκος Χρόνης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης (85′ Βίδρας), Ντόκος, Ιωαννίδης, Οικονόμου, Τσιάλτας, Μουσιάρης (88′ Δεληχάς), Δούκας (80′ Μόκας), Λούτσος, Σουγλής, Λέτσιος (70′ Καρατζιόλης).

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Γκαμπέτας, Κουτσοκέρας, Τσιανάκας, Χριστιανίδης (80′ Ζαϊρές), Αγγέλης, Μάντιαρης, Πλιάγκας, Τζιούρας (65′ Καρβούνης), Δίχρης, Πετράκης.