Έλυσε τον γρίφο ο Υφαντής!

Ο Αετός Αμυγδαλέας κατάφερε να πάρει την νίκη, εκτός έδρας, με αντίπαλο τον Αστέρα Τυρνάβου με 1 – 0, χάρη σε γκολ του Νίκου Υφαντή.

Η Αμυγδαλέα έτσι έφτασε τους 22 βαθμούς συνολικά και βρίσκεται στην 10η θέση της βαθμολογίας, έχοντας έναν βαθμό λιγότερο από τον 9ο Σμόλικα Φαλάνης. Από την άλλη ο Αστέρας Τυρνάβου είναι τελευταίος στο πρωτάθλημα, έχοντας 9 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι από πολύ νωρίς «άγγιξαν» το γκολ. Μόλις στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φάνης Πρίφτης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ που σημείωσε δε μέτρησε ποτέ, διότι ο διαιτητής του παιχνιδιού το ακύρωσε ως οφσάιντ.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα. Ο Λευτέρης Γκαταγκούνης βγήκε απέναντι από τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ. Ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Γιώργου Μπαντή στο 20′.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αστέρας Τυρνάβου  έχασε ακόμη μία ευκαιρία για να «ανοίξει» το σκορ, σουτ του Σούλη Καρακώστα, η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Αντώνη Κωνσταντίνου. Δοκάρι όμως είχε και η Αμυγδαλέα στο 38′ και μάλιστα οριζόντιο σε σουτ του Πίρε.

Τέλος το γκολ ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και το σημείωσαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 50ό λεπτό της αναμέτρησης, ο Νίκος Υφαντής βρήκε το χώρο και τον χρόνο έξω από την αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Οι άνθρωποι του Αετού Αμυγδαλέας συγχαίρουν τη σημερινή διαιτητική τριπλέτα για τις αποφάσεις που είχαν στο σημερινό παιχνίδι με τον Αστέρα Τυρνάβου.

Αστέρας Τυρνάβου 2010 (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Παναγιωτόπουλος, Πάσιος Β., Λάζος, Γκαραγκούνης Χ., Γαλάνης, Τάκης Π. (65′ Γκαραγκούνης Ευάγγ. (86′ λ.τ. Φουντούνας)), Καρακώστας, Γκαραγκούνης Σπ., Μπαντής Γ., Γκαραγκούνης Ελ., Τσακίρης Κ.

Αετός Αμυγδαλέας (Γιώργος Λιάπης): Κωνσταντίνου, Κορλός, Ευαγγελούλης, Πρίφτης (46′ λ.τ. Σκούπρας), Πολύζος, Υφαντής, Αντωνόπουλος, Καρβούνης, Ανδριανόπουλος (60′ Λουκανίκας), Πίρε, Δημητρέλης (48′ λ.τ. Κουρούκας).