Έμπλεξε η Προοδευτική Βερδικούσιας

Χωρίς νικητή έληξε η αναμέτρηση στη Βερδικούσια ανάμεσα στη τοπική ομάδα και τον Όλυμπο Καρυάς στην 21η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Β΄τοπικής κατηγορίας.

Έτσι, η ομάδα του Κώστα Μπακλαβά έφθασε τους 19 βαθμούς και νιώθει πλέον την «ανάσα» του Πανιωνίου Νέας Σμύρνης που με τη νίκη του έφτασε τους 15 βαθμούς και η μάχη για τη παραμονή στη κατηγορία αναμένεται να πάρει νέο ενδιαφέρον τις επόμενες και τελευταίες αγωνιστικές. Από την άλλη το συγκρότημα των Γιάννη Καραγκόγκου και Χρήστου Δάσσιου έφθασε τους 27 βαθμούς και συνεχίζει να νιώθει ασφαλής όσον αφορά τη παραμονή στη κατηγορία.

Στο 20ο λεπτό ο Κώστας Δάσσιος με σουτ από πλάγια θέση πέτυχε το 0 – 1 για τη Καρυά, ενώ δέκα λεπτά μετά, ο Λευτέρης Καβαρατζής με δικό του τέρμα, έδωσε το προβάδισμα με δύο τέρματα στους φιλοξενούμενους.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος τώρα, η Βερδικούσια μείωσε σε 1 – 2 με τον γνωστό της σκόρερ, Δημήτρη Μιχαλέ.
Ο Στατήρης ήταν αυτός που απείλησε για τους γηπεδούχους, ο Καρακώστας απέκρουσε, όμως στην επαναφορά ο Δημήτρης Μιχαλές πέτυχε το γκολ από κοντά.

Στο 70ο λεπτό τώρα της αναμέτρησης, ο Οικονόμου βρήκε με κάθετη πάσα τον Δημήτρη Μιχαλέ και ο τελευταίος με πλασέ από θέση βολής έφερε το ματς στα ίσια.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα η Βερδικούσια θα μπορούσε να είχε «κλέψει» το ματς και τους τρεις βαθμούς, όμως τη προσπάθεια του νεαρού Μπακλαβά έδιωξε σε κόρνερ ο πορτιέρο της Καρυάς, Καρακώστας σε κόρνερ και το 2 – 2 έμεινε μέχρι το τέλος.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Δαούλας, Μάνης, Στατήρης (60′ Δημήρης (65′ λ.τ. Μπακλαβάς)), Συνάπαλος, Ζερδαλής Σπ. Χρ., Ιγγλέζος, Καρκατσέλας, Οικονόμου, Χατζής, Μιχαλές, Ζερδαλής Σπ. Δ. (60′ Τέλλιος).

Όλυμπος Καρυάς (Γιάννης Καραγκόγκος – Χρήστος Δάσσιος): Καρακώστας, Δάσσιος Γρ. (85′ Παναγιωτόπουλος), Καραγκόγκος, Μπασδέκης, Στεργιούλας, Δάσσιος Χρ., Δάσσιος Κ., Δάσσιος Ορ. (55′ Κατσιούρας), Μανούσιος (83′ Αξούγκας), Κουτσογιάννης, Καβαρατζής.