Ένας Ναζλίδης δεν φέρνει την… «άνοιξη»!

Ήταν που ήταν κρύα η ατμόσφαιρα στα Χανιά, ήρθε και η ήττα με 3 – 1 από τον Πλατανιά για την ΑΕΛ για να την φέρει σε ακόμη πιο δύσκολη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν τα γνωστά αμυντικά κενά, δέχτηκαν γκολ για ακόμα μία αγωνιστική και αυτή τη φορά το πλήρωσε και ηττήθηκε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2 – 0 χάρη σε γκολ των Μουνάφο στο 45′ και Πριντέτα στο 54′ . Μείωσε με πέναλτι η ΑΕΛ στο 59′ για να βάλει τέλος στις όποιες ελπίδες ο Μανούσος στο 79′ με το 3 – 1. Ωστόσο ο Ναζλίδης και πάλι, με κεφαλιά έκανε το τελικό 3 – 2 στις καθυστερήσεις. Ευθύνη στο 2ο γκολ του Πλατανιά φέρει ο Ξενοδόχοβ.

Καλός ρυθμός για τέτοιο… γήπεδο

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αν και δε το περιμέναμε είχε καλό ρυθμό. Χωρίς όμως φάσεις, ενώ η μπάλα που χρησιμοποίησαν ήταν η… κίτρινη και όχι πορτοκαλί, καθώς δεν είχαν φτάσει στα Χανιά! Κάτι που δεν βοηθούσε καθόλου ειδικά τους φιλάθλους που παρακολουθούσαν τηλεοπτικά το παιχνίδι.

Φάση είχαμε με τη συμπλήρωση δεκαπέντε λεπτών αγώνα. Όταν ο Μανούσος από τα δεξιά έβγαλε τη παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Σίγκνεβιτς από κοντά αστόχησε. Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 22′ όταν ένα μακρινό σουτ του Ναζλίδη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Ανέβηκε η ΑΕΛ και… κατέβηκε «απότομα»

Όσο περνούσαν τα λεπτά οι «βυσσινί» έδειχναν να παίρνουν θάρρος, προσπαθώντας να εκμεταλλευτούν τα κενά στην αντίπαλη άμυνα, κυρίως στις αντεπιθέσεις. Στο 32′ από πλάγιο ο Καπός πήρε τη κεφαλιά, όμως ο Γκαγιέχο από κοντά δεν κατάφερε να πετύχει τη μπάλα.

Οι γηπεδούχοι πήραν τη σκυτάλη στις ευκαιρίες στην «εκπνοή» του πρώτου μέρους, «χτυπώντας» σε ένα πολύ άσχημο χρονικό σημείο για τους φιλοξενούμενους. Στη τελευταία φάση, ο Μουνάφο ολομόναχος από το ύψος της περιοχής σούταρε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 0.

Σαν να βρίσκεται ο Πλατανιάς πίσω στο σκορ…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και οι γηπεδούχοι που είχαν πάρει το προβάδισμα ήταν αυτοί που πίεζαν κιόλας. Μάλιστα είχαν «κλείσει» στα «καρέ» της την ΑΕΛ που δεν μπορούσε κυριολεκτικά να πατήσει μπάλα και να αλλάξει πάνω από τρεις μπαλιές.

Η επιβράβευση για τον Πλατανιά ήρθε στο 54ο λεπτό, εκμεταλλευόμενος ακόμα ένα λάθος παίκτη των «βυσσινί». Ο Γιορέντε από τα δεξιά εκτέλεσε κόρνερ, ο Ξενοδόχοβ έκανε την πιο άστοχη έξοδο της καριέρας του και ο Πριντέτα με κεφαλιά έκανε το 2 – 0.

Άμεση απάντηση, αλλά χάθηκε η ελπίδα

Ο Ικαούνιεκς που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι παίκτες του Σάκη Τσιώλη. Μάλιστα χάρη σε αυτόν ουσιαστικά η ΑΕΛ ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Στο 58′ έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Μπανανά και τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο συνήθης… ύποπτος, Ναζλίδης και νίκησε τον Σωτηρίου για το 2 – 1.

Από ‘κει και πέρα όμως οι «βυσσινί» δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Ο Σάκης Τσιώλης ρίσκαρε, βγάζοντας τον Τικό και εν τέλει το… πλήρωσε. Καθώς στο 77′ ο Ντεβέσα τροφοδότησε τον Μανούσο, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το κενό της ΑΕΛ στη πλευρά του Κοντόρ, πήρε όλες τις κόντρες και νίκησε τον Ξενοδόχοβ για το 3 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι, κατάφεραν να μειώσουν και πάλι στο γκολ, στις καθυστερήσεις όταν στο 90+1’ από κόρνερ του Κουτσιανικούλη, ο Θωμάς Ναζλίδης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα για 2η φορά στα δίχτυα για το 3 – 2. Όμως ήταν πλέον αργά και το 3 – 2 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Πριντέτα, Κάργας, Αποστολόπουλος, Μενδρινός (70′ Ντεβέσα), Μουνάφο, Μπανανά, Γιορέντε (84′ Ντίνας), Μανούσος (89′ Γουνδουλάκης), Σίγκνεβιτς

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Φατιόν, Τίκο (75′ Κουτσιανικούλης), Φάρκας, Ποτουρίδης (46′ Ικαούνιεκς), Μασαλέσα, Κόντορ, Γκαγιέχο, Κάπος, Ναζλίδης, Ντέλετιτς (85′ Αναστασόπουλος).