Ένα βήμα πιο κοντά στα «σαλόνια» ο Κίσσαβος

«Διπλό» ανόδου πέτυχε ο Κίσσαβος Συκουρίου στις Νέες Καρυές, κερδίζοντας τη τοπική ομάδα με σκορ 2 – 1 και πλέον φαντάζει «ακλόνητο» φαβορί για την επιστροφή του στη «μεγάλη» κατηγορία του Νομού. Σε εξαιρετική ημέρα ο Δημήτρης Πλιάγκας που μοίρασε και σκόραρε από ένα τέρμα.

Με τη νίκη αυτή ο Κίσσαβος Συκουρίου έφτασε τους 68 βαθμούς, δώδεκα από τη τέταρτη θέση και τον Δαμασιακό, φτάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην επιστροφή στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. Στον αντίποδα η ομάδα των Νέων Καρυών χρειάζεται δύο νίκες σίγουρα μέχρι το φινάλε της σεζόν για να μην μπλέξει σε περιπέτειες και σε άσχημα σενάρια… υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 18ο λεπτό. Ο Αλέξανδρος Κάτσας έπιασε ένα σουτ βλέποντας τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Άρη Καλλιμάνη, να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει, στρώνοντας όμως άθελα του στον Δημήτρη Πλιάγκα που στην επαναφορά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας κατ΄ αυτόν τον τρόπο το σκορ για την ομάδα του Δημήτρη Τσέτσιλα.

Στην επανάληψη και στο 57′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν τα τέρματά τους δύο. Αυτή τη φορά ο Δημήτρης Πλιάγκας από σκόρερ έγινε «ασσίστ-μαν» σερβίροντας στον Εμίλιο Σενκάι για το 2 – 0.

Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο σκορ στο 75′ σε 2 – 1 με γυριστό σουτ του Γιώργου Μάτου, ο οποίος στο 80′ είχε και δοκάρι για την ισοφάριση.

Ολύμπικ/Νέες Καρυές (Βαγγέλης Μπρισίμης): Καλιμάνης, Κιούσσης (65′ Πράπας), Τσιώλης Ευάγγ., Τσιώλης Ν., Σέτζας, Ξαφάρας, Τριανταφυλλόπουλος, Σχοινάς, Μάτος, Ταρταμπούκας, Ζαΐμι.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκικούδης, Σελήνης, Κώτσιας (68′ Κορδέλας), Αλμυρούλης, Αγγέλης, Καπετάνι, Καλούσης (55′ Χατζηλιάδης), Πλιάγκας (87′ Ζαϊρές), Σενκάι, Μαυρομάτης, Κάτσας.