Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους Γόννους

Την εκτός έδρας νίκη στην 22η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α’ 1 ΕΠΣΝ Λάρισας πήραν οι Γόννοι, όπου κέρδισαν με σκορ 2 – 0 τον Ιπποκράτη στο γήπεδο «Γ. Μητσιμπόνας Α’».

Η ομάδα του Δημήτρη Κωστή με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο (24′ και 55′) κέρδισαν το συγκρότημα του Θανάση Κολονιώτη κι έτσι έφθασαν τους σαράντα εννέα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, οι «πορτοκαλί» του Ιπποκράτη δεν αποκόμισαν κάτι θετικό από το παιχνίδι αυτό και έμειναν στους είκοσι έξι βαθμούς και τη δέκατη θέση.

Στο 24ο λεπτό ο Τριαντάφυλλος Σερίφης με όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ κέρδισε τον Αντώνη Μπίτρα για το 0 – 1, ενώ το σουτ του Σωτήρη Κοντογιώργου για τον Ιπποκράτη στο 36′ σταμάτησε ο Στέλιος Παπαζήσης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 55′, ο Λιόγκας με δικό του γκολ διπλασίασε τα τέρματα για τους Γόννους, εκεί όπου ο Αντώνης Μπίτρας δεν κατάφερε να κρατήσει στη κατοχή του τη μπάλα και αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 0 – 2.

Ο Βαγγέλης Μπούμπουλης βρέθηκε σε θέση βολής και πλάσαρε στο 74′ για τους φιλοξενούμενους, όμως οι αμυντικοί του Ιπποκράτη έδιωξαν πάνω στη γραμμή, με τους γηπεδούχους να χάνουν σημαντική ευκαιρία τρία λεπτά μετά με πρωταγωνιστή τον Ότι Φραχόλι, όπου ο Στέλιος Παπαζήσης με νέα σωστή αντίδραση κράτησε το μηδέν για τους φιλοξενούμενους…

Ιπποκράτης (Θανάσης Κολονιώτης): Μπίτρας, Γιαννίκης, Κοντογιώργος, Μονάντερος (73′ Ιλιάζι), Κουρούκας, Τσουμάνης Ελ. (67′ Γκιολένα), Φραχόλι Ότ. (82′ Μαραμής), Μπλάνας (57′ Γεωργίου), Τσουμάνης Μ., Φραχόλι Ρ., Μπούζο.

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Παπαζήσης, Ριζούλης, Γκουγκουλιάς Ν., Κώτσιας, Γκουγκουλιάς Χρ., Τσούγιας, Μπούμπουλης Ευάγγ. (75′ Κολτσίδας), Σερίφης, Ζαϊρές, Λιόγκας (82′ Μαλαμούδης), Κόκρας Γ.