Ένα σε κάθε ημίχρονο και νίκη!

Ο ΠΟΕ σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2 – 0 εντός έδρας με αντίπαλο τον Φαλανιακό.

Αυτή ήταν και η πρώτη νίκη για τους γηπεδούχους μετά από τρεις σερί αγωνιστικές χωρίς το «τρίποντο». Πλέον έφτασε τους 11 βαθμούς και ισοβαθμεί στην 8η θέση της βαθμολογίας με τη Δήμητρα Γιάννουλης. Ο Φαλανιακός ωστόσο υποχώρησε στην 13η θέση με 7 βαθμούς.

Στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι στάθηκαν τυχεροί και οι φιλοξενούμενοι… άτυχοι. Και αυτό γιατί, μετά από σουτ η μπάλα χτύπησε σε πλάτη αμυντικού του Φαλανιακού, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καλαμάτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα ο ΠΟΕ κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη. Καθώς με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών αγώνα, ο Έρβιν Πετκολάι με σουτ μετά από ωραία ενέργεια νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.

Ο Φαλανιακός είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Γιώργο Φατούρα, Κώστα Μαχαίρα, Νίκο Βαρσάμη και Δημήτρη Αλεξανδρή, που δεν κατέληξαν σε γκολ και έτσι δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από το ματς το οποίο έληξε 2 – 0.

ΠΟΕ (Γιάννης Κυρμιτζόγλου): Μαστοροδήμος (55′ λ.τ. Γκουτζουρέλας), Μπούσιας, Τσένος, Περτζιόνι, Καρλιάμπας, Μπαλαμώτης, Τσιάγκος, Πετκολάι, Μπέλτσιος (65′ Καραμάνος), Ματούλας, Συνάπαλος (80′ Μάρκου).

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Καλαμάτας, Φατούρας, Βαρσάμης, Τσάκε (35′ λ.τ. Κόκκινος Στ.), Αλατάς Δ. (75′ Αλεξανδρής), Λυγούρας Β., Μαχαίρας, Λιλολάρι, Λυγούρας Χρ., Πανταζής Γ., Κλούρας (46′ Παπαγεωργίου).