Έπιασε κορυφή ο Φαλανιακός, κερδίζοντας με ανατροπή τη Λάρισα 2012

Στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται ο Φαλανιακός μετά από πέντε αγωνιστικές, καθώς επικράτησε με 2 – 1 της Λάρισας 2012 και μάλιστα με ανατροπή του σκορ!

Το συγκρότημα των Τάσου Μπεριτζά – Μιχάλη Μαλαμά πρόσθεσε ακόμη τρεις πόντους στο φετινό πρωτάθλημα μιας και ξεπέρασε το εμπόδιο του συνόλου του Αποστόλη Κορομηλά.

Ετσι, ο Φαλανιακός έφθασε τους δέκα τρεις βαθμούς με τη σημερινή νίκη και συνεχίζει στη πρώτη θέση ενώ, η Λάρισα 2012 παρέμεινε στους τρεις βαθμούς μετά τη σημερινή ήττα.

Στο 3ο μόλις λεπτό ο Σπύρος Ιωαννίδης “άγγιξε” το γκολ από προσπάθεια με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ, αφού η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Η απάντηση από τη Λάρισα 2012 στα δοκάρια ήρθε στο 10′. Ο Ντέιβιντ Μπόντε εκτέλεσε κόρνερ και η μπάλα σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας αυτή τη φορά των γηπεδούχων.

Λιγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου τώρα, η Λάρισα 2012 μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Μάκης Κόκκινος έκανε τη σέντρα από τα πλάγια και με κεφαλιά ο Πάρης Μπόντε πέτυχε το 0 – 1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 62′ ο Φαλανιακός έφερε το ματς στα ίσια με σκόρερ τον Γιώργο Λεσάι. Ο μεσοεπιθετικός των γηπεδούχων ξεπέρασε το εμπόδιο τριών αντιπάλων και με πλασέ από θέση βολής σημείωσε το 1 – 1, με τον ίδιο να αποχωρεί στο 78′ και να δίνει τη θέση του στον σκόρερ του δεύτερου τέρματος, Μιχάλη Δημητρέλη.

Ο Κώστας Τσιάκος με βαθιά μπαλιά βρήκε ιδανικά τον Μιχάλη Δημητρέλη και ο τελευταίος με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Λάρισας 2012, ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Μπιμπλιτζής, Φλώρος Β., Μαχαίρας, Παππάς (85′ Μάνικος), Λυγούρας Β., Σούλι, Πανταζής Γ., Μπλέντι, Λεσάι (78′ Δημητρέλης), Τσιάκος (90′ Αλατάς), Ιωαννίδης (46′ Λυγούρας Χρ.).

Λάρισα 2012 (Αποστόλης Κορομηλάς): Παπαζήσης, Φλώρος Αντ. (75′ Φλώρος Π.), Κόκκινος, Κίτσιος Π., Δημόπουλος (65′ Βλιώρας), Φλώρος Π., Ευθυμίου, Μπόντε Ντ., Μπόντε Π., Κίτσιος Δ., Τσαμούρας (60′ Πάσιος).