Έφερε «τούμπα» το ματς και «έσπασε το ρόδι» το Μαυροβούνι!

Το Μαυροβούνι ήταν ο νικήτης στο ντέρμπι των ουραγών, όπως διαμορφώθηκε ο βαθμολογικός πίνακας μετά το πέρας των δύο πρώτων αγωνιστικών, κερδίζοντας με ανατροπή (2 – 1) τον Παναγροτικό Νίκαιας που στο ημίχρονο είχε τους τρεις βαθμούς της νίκης, όχι όμως και στο φινάλε.

Πρώτη νίκη για τους «πετεινούς» του Λάζαρου Αγγλόπουλου που πήρα τους πρώτους τους βαθμούς στην Α΄1. Μηδέν στον… παρανομαστή του Παναγροτικού μετά από τρεις αγωνιστικές, που μετρά ισάριθμες ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν το προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα νωρίς στην αναμέτρηση. «Δράστης» ο Βλαχάκης που κέρδισε τον Μαγαζιώτη στο 13ο λεπτό, δίνοντας το προβάδισμα στον Παναγροτικό. Ένα προβάδισμα που διατήρησε έως και το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 57′ οι «πετεινοί» κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι με σκόρερ τον Βούκουτο, ο οποίος πήρε πάσα από τον Σάββα Χατζηλιάδη και με σουτ από θέση μέσα στη περιοχή και δεξιά, κέρδισε τον Σαρακατσάνη για το 1 – 1.

Ενώ τον γόρδιο δεσμό για το Μαυροβούνι έλυσε ο Τριάντης στο 79′. Ο Τατσέλος τον τροφοδότησε μέσα στη περιοχή με σέντρα και αφού ο Τριάντης πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο, με ψύχραιμο πλασέ κέρδισε τον Καρακατσάνη, γυρνώντας το ματς… τούμπα.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μαγαζιώτης, Τατσέλος, Σάπιος (11′ Βούκουτος), Σιδέρης, Μαντζαφούλης, Κολιοφούτης, Τριάντης (85′ Βαλώζος), Μπαντζέλας Ν., Χατζηλιάδης Σ., Μπατζέλας Β. (37′ Αρσένης), Μπάγκας Δ. (67′ Νότας).

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σαρακατσάνος, Παπαδημητρίου (46′ Σακελλαρίου), Ψαρούλης, Γεωργόπουλος (35′ Χονδρονάσιος), Πανδρεμένος, Τίκας, Δημόπουλος (75′ Τσανάκας), Ξιώνης, Βλαχάκης, Φούρκης, Μούτσιος (60′ Μαστακούλης)