Έ(χ)ασε έδαφος ο Δωτιέας

Ο Δωτιέας Αγιάς δεν κατάφερε να συνεχίσει με νίκη στο πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας, μένοντας στο 1 – 1 με τον Τύρναβο εντός έδρας.

Έτσι έχασε δύο βαθμούς, έφτασε τους 20 και έδωσε την ευκαιρία στον Αχιλλέα Φαρσάλων να τον πιάσει στη κορυφή της βαθμολογικής κατάταξης. Από την άλλη ο Τύρναβος πήρε ακόμη έναν βαθμό φτάνοντας την 7η θέση με 12 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών αγώνα ο Νίκος Φιλιππούλης ανατράπηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γιώργος Τσατσαλίδης και δεν αστόχησε «ανοίγοντας» το σκορ.

Όμως πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση. Στο 40΄ Βαγγέλης Τζιόλας με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα, ο Τύρναβος έφτασε πολύ κοντά και στην ανατροπή! Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Βαγγέλης Τζιόλας κέρδισε πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε και την εκτέλεσή του, όμως έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης ο Δωτιέας Αγιάς είχε κάποιες χαμένες ευκαιρίες με τους Φιλιππούλη και Τσατσαλίδη, όπως και ο Τύρναβος με τον Θοδωτή Γανό. Το σκορ όμως δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 1 – 1.

Δωτιέας Αγιάς (Κώστας Τσότσος): Φαρμάκας, Γούτος Ευάγγ. (65′ Μπόντε), Τσακάλι, Σούλι, Γούτος Ν. (85′ Γιαννακός), Ντακούλας, Νάτσης, Φιλιππούλης, Παππάς, Ραμάι (78′ Χαλάτσης), Τσατσαλίδης.

Τύρναβος 2005 (Χρήστος Λόλας): Γραβάνης, Ροντούλης, Αυλογιάρης, Καρακάνος, Καλέσης Απ. (82′ Τσακνάκης), Βλιώρας, Γανός, Ντονούδης, Γκαντρής (72′ Φιλίππου), Τζιόλας, Πατσιωτός.