Έχασε από τα λάθη της…

Μία στιγμή αδράνειας και η αναποτελεσματικότητα στις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν οδήγησαν την ΑΕΛ στην ήττα με 1 – 0 από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη για την 3η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ, χάρις στο γκολ του Μαξίμοβιτς στο 56ο λεπτό.

Έτσι ξεκίνησαν

Στο ντεπούτο του ο Νικόδημος Παπαβασιλείου επέλεξε το 4 – 2 – 3 – 1. Κάτω από το γκόλποστ ο Κότνικ, δεξιά στην άμυνα ο Ρέντζας κεντρικό αμυντικό δίδυμο Ευαγγέλου και Σταυρόπουλος και αριστερά ο Σαραμαντάς. Μπροστά τους οι Κόρμπος και Μαξίμοβιτς και ακόμη πιο μπροστά και δεξιά ο Τσιλούλης, αριστερά ο Καμαρά και πίσω από τον σέντερ φορ Αραμπούλι ο Άρτσε.

Από την άλλη ο Μιχάλης Γρηγορίου δεν άλλαξε “συνταγή”. Το 3 – 5 -2 ήταν το σχήμα με τριάδα στην άμυνα τους Μόρα, Μπράλιτς και Μιχαήλ. Στη δεξιά πτέρυγα ο Καρανίκας, στην αριστερή ο Ζίβκοβιτς και αμυντικά χαφ τους Κάτσε και Φατιόν. Μπροστά τους ο Μπούστος και δυάδα στην επίθεση οι Ντάουντα και Ουάρντα.

Απειλητική η ΑΕΛ

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο έτοιμοι στο ματς. Δημιουργώντας πολύ γρήγορα τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Στο 5ο λεπτό ο Κάτσε έκανε το κόρνερ, έξω από τη περιοχή ο Μπούστος σούταρε, κόντραρε, η μπάλα έφτασε στον Ουάρντα που μόνος του μέσα και δεξιά από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Ενώ στην συνέχεια ο Πανιώνιος ήταν αυτός που ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων δίχως όμως να μπορεί να απειλήσει την ΑΕΛ. Από την άλλη οι «βυσσινί» έφτασαν κοντά στο γκολ για δεύτερη φορά.

Ο Μπούστος βγήκε στην αντεπίθεση, από τα δεξιά έδωσε στη περιοχή στον Ουάρντα, που χόρεψε τον Σαραμαντά, έδωσε πάσα στον Φατιόν, ο οποίος έστειλε τη μπάλα με σουτ πάνω στον Κότνικ που απέκρουσε. Μάλιστα το ματς αναλώθηκε σε μια μάχη κέντρου και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ.

Πλήρωσε την αδράνεια και την αστοχία…

Δεύτερο μέρος και ο Πανιώνιος στη πρώτη του καλή στιγμή “άνοιξε” το σκορ. Στο 56′ Μαξίμοβιτς συνεργάστηκε με τον Μπανάνα, μπήκε ανενόχλητος μέσα στη περιοχή, οι αμυντικοί της ΑΕΛ απλά κοιτούσαν, κανένας δεν έπεσε επάνω του, βγήκε απέναντι στον Κρίστινσον τον οποίο με δυνατό σουτ τον νίκησε και έκανε το 1 – 0.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου ωστόσο ανέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο και “άγγιξαν” την ισοφάριση και μάλιστα δύο φορές. Πρώτα στο 58′ ο Κάτσε εκτέλεσε φάουλ στο δεύτερο δοκάρι, ο Μιχαήλ πήρε τη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα σύριζα από το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Τρία λεπτά αργότερα με κομπίνα εκτελέστηκε φάουλ για τους φιλοξενούμενους, ο Κάτσε έδωσε με πάσα στον Ζίβκοβιτς, αυτός σέντραρε, η μπάλα πέρασε από όλους έφτασε στη μικρή περιοχή στον Μιχαήλ και ο Κότνικ εξεπαφής έδιωξε!

«Στράβωσε» εντελώς για την ΑΕΛ…

Εκτός ότι δέχθηκε γκολ στη πρώτη ευκαιρία του αντιπάλου, οι “βυσσινί” είδαν το ματς σχεδόν να… χάνετε. Στο 71′ ο Καμαρά πήρε τη μπάλα από το κέντρο, όλοι τον κοιτούσαν, κανένας δεν το μάρκαρε, αυτός μπήκε περιοχή, σούταρε και ο Κρίστινσον σωτήρια απομάκρυνε σε κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν, όταν στο 78′ είδε φάουλ του Ζίβκοβιτς πάνω στον Τσιλούλη, τον τιμώρησε με κίτρινη κάρτα και αυτή υπερβολική, αφήνοντας τους «βυσσινί» με δέκα παίκτες.

Προσπάθησε αλλά…

Τα λεπτά περνούσαν ο Μιχάλης Γρηγορίου άλλαζε έψαχνε λύσεις με τον Φιλίποβιτς, άλλαξε και σχηματισμό βάζοντας στη θέση του Μόρα τον Μιλοσάβλιεβιτς και είδε ακόμη μια ευκαιρία να χάνετε από τους παίκτες του.

Στο 83′ ο Φιλίποβιτς εκτέλεσε φάουλ από πλάγια αριστερά στο ύψος της περιοχής, ο Μπράλιτς στο πρώτο δοκάρι πήρε τη κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ!

Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια. Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες της και γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη της ήττα με 1 – 0.

Πανιώνιος (Νίκι Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ρέντζας, Μαξίμοβιτς (90’+2′ Παπαγεωργίου), Κόρμπος, Τσιλούλης, Άρτσε (82′ Οικονομίδης), Καμαρά (75′ λ.τ. Παπανικολάου), Αραμπούλι.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Καρανίκας, Ζίφκοβιτς, Μιχαήλ, Μπράλιτς, Μόρας (68′ Μιλοσάβλιεβιτς), Φατιόν (68′ Νούνιτς), Κάτσε, Μπούστος (75′ Φιλίποβιτς), Ουάρντα, Ντάουντα.