Έχασε από το σημείο του πέναλτι…

Την ήττα μ σε σκορ 0 – 2 δέχθηκε η ΑΕΛ από τον Παναθηναϊκό στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι.

Η ΑΕΛ μετά την εντός έδρας ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, υποδέχθηκε αυτή τη φορά για την 21η αγωνιστική της Super League στο AEL FC Arena τον Παναθηναϊκό το απόγευμα του Σαββάτου (25/01).

Στο 11ο λεπτό σημειώθηκε η πρώτη ουσιαστική φάση στο παιχνίδι και ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Γιόχανσον βρήκε κενό χώρο και σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ και η μπάλα πέρασε άουτ.

Έντεκα λεπτά μετά, ο Παναθηναϊκός κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Ζαχίντ από τον Βαγγέλη Μόρα και τον αρχηγό της ΑΕΛ να αντικρίζει τη κίτρινη κάρτα.

Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το πέναλτι για τους «πράσινους» και αφού νίκησε τον Κρίστινσον έκανε το 0 – 1 για τον Παναθηναϊκό.

Νέο πέναλτι κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι μετά από δύο λεπτά και αυτή τη φορά σε μαρκάρισμα του Νίκου Καρανίκα στον Νάγκι.

Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ανέλαβε και πάλι την εκτέλεση που ήταν α λα Πανένκα, με τον Κρίστινσον αυτή τη φορά να αντιδρά σωστά και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η απάντηση της ΑΕΛ ήρθε στο 29′ με το σουτ του Αμρ Ουάρντα από θέση βολής, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Σωκράτη Διούδη.

Τρία λεπτά μετά, ο Χατζηθεοδωρίδης έκανε τη σέντρα – σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε λίγο πάνω από την εστία του Κρίστινσον.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με διπλή αλλαγή για την ΑΕΛ. Στη θέση των Βαγγέλη Μόρα και Νίκου Καρανίκα πέρασαν οι Ματέο Μούζεκ και Τζόναθαν Μπούστος αντίστοιχα.

Στο 49ο λεπτό ο Ζαχίντ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Λαρισαίος, Αχιλλέας Πούγγουρας πήρε τη κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και η μπάλα κατέληξε άουτ.

Τρία λεπτά μετά, ο Τζόναθαν Μπούστος δοκίμασε ένα σουτ από καλή θέση, όμως είδε τη μπάλα να περνά έξω από την εστία του Διούδη.

Νέο σουτ του Ζαχίντ στο 56′ έξω από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΛ και ο Κρίστινσον έπεσε και έδιωξε τη μπάλα έχοντας μία πολύ καλή απόκρουση.

Στην ακριβώς επόμενη ευκαιρία για την ΑΕΛ, οι Παπάζογλου – Ουάρντα συνδυάστηκαν ωραία και ο τελευταίος πλάσαρε, με τον Σωκράτη Διούδη να πέφτει και να μπλοκάρει τη μπάλα.

Η ΑΕΛ πέτυχε γκολ στο 63′ με τον Έργκους Κάτσε, όμως σύμφωνα με τον β’ βοηθό κ. Κόλλια ήταν σε θέση οφ σάιντ ο Παπάζογλου που μετείχε στη πορεία της μπάλας και της φάσης. Μετά από εξέταση του VAR από τον κ. Βρέσκα το γκολ των «βυσσινί» ακυρώθηκε ως οφ σάιντ στον υψηλόσωμο επιθετικό.

Οι «βυσσινί» προσπαθούσαν να πιέσουν με αντεπιθέσεις και στο 71ο λεπτό ο Μπούστος εκτέλεσε κόρνερ και η μπάλα από τη κεφαλιά του Νίκολα Ζίζιτς πέρασε λίγο έξω από την εστία του Σωκράτη Διούδη.

Στο 76ο  λεπτό του αγώνα ο Θανάσης Παπάζογλου έχασε μοναδική ευκαιρία για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και ο ίδιος να σημειώσει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της ΑΕΛ.

Ο Ουάρντα από τα δεξιά έκανε τη σέντρα, ο επιθετικός της ΑΕΛ ήταν μόνος του μέσα στη περιοχή και με κεφαλιά δεν βρήκε στόχο, αφού η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του πορτιέρο του Παναθηναϊκού.

Με τη συμπλήρωση των ογδόντα εννέα λεπτών αγώνα, ο Παναθηναϊκός κέρδισε και τρίτο πέναλτι αυτή τη φορά με τον Κρίστινσον να ανατρέπει τον Ανουάρ και τον Γιάννη Μπουζούκη να κάνει το 0 – 2.

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Ζίζιτς, Μόρας (46′ Μούζεκ), Μπέρτος, Καρανίκας (46′ Μπούστος), Κάτσε (64′ Βινίσιους), Αλ Γκαζάλ, Μιλοσάβλιεβιτς, Ουάρντα, Παπάζογλου.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Δώνης (72′ Μπουζούκης), Ζαχίντ, Χατζηγιοβάνης, Χατζηθεοδωρίδης (83′ Κολοβέτσιος), Κουρμπέλης, Νάγκι (60′ Ανουάρ), Πούγγουρας, Καμπετσής.