Έχασε «βαθμούς» και… «έδαφος» από τον Καραϊσκάκη

Μία ακόμη “χρυσή” ευκαιρία να αυξήσει τη διαφορά του από τη δεύτερη Παναχαϊκή έχασε ο Απόλλωνας Λάρισας, χάνοντας στη Φιλιππούπολη από τον Καραϊσκάκη Άρτας με 1 – 0. “Δράστης” της νίκης των Ηπειρωτών, ο Χρήστος Τζιώρας στο 44′.

Ο Απόλλωνας είχε τη πρώτη του καλή στιγμή στο 19ο λεπτό, όταν ο Μπραμπίγια εκτέλεσε ένα φάουλ στο πρώτο δοκάρι, εκεί όπου ο Λούκας Ράμος έκανε τη προβολή στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ. Ενώ στο 37ο λεπτό ο Φώτης Γκουντρουμπής έκανε ένα παράλληλο στην εστία γύρισμα, χωρίς να βρίσκεται κάποιος συμπαίκτης του στη μικρή περιοχή των φιλοξενουμένων να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Τη μπάλα στα δίχτυα έβαλαν τελικά οι φιλοξενούμενοι. Στο 44ο λεπτό ο Παναγιώτου εκτέλεσε ένα φάουλ έξω δεξιά, με τον Τζιώρα να πιάνει τη κεφαλιά από τη καρδιά της άμυνας του Απόλλωνα, στέλνοντας τον Καραϊσκάκη Άρτας στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του σκορ, 1 – 0.

Στην επανάληψη και στο 47′ ο Απόλλωνας έδειξε τις διαθέσεις του με ένα σουτ του Τασιούλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής το ο οποίο και απέκρουσε ενστικτωδώς με τις γροθιές του, ο Μέλκα. Ενώ στο 50′ και ο Καραϊσκάκης Άρτας είχε την ευκαιρία να σκοράρει και να πάρει “αέρα” δύο τερμάτων, όταν ο Τζιώρας από το ύψος του πέναλτι μόνος του, σούταρε ψηλά άουτ.

Ενώ στο 87′ ο Κώστας Σκούπρας έφερε τη μπάλα στα αντίπαλα καρέ με τον Παναγιώτου να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι και τον διαιτητή Πουλικίδη να δείχνει παίζεται.