Έ(χ)ασε βαθμό, όχι και την… επαφή με την κορυφή!

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν Λάρισα 2012 και Ηρακλής Λάρισας, στο πλαίσιο της 25ης Αγωνιστικής της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας. Από ένα γκολ σε κάθε μέρος για τις δύο ομάδες. Προηγήθηκαν οι «βιόλα», ισοφάρισαν στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι».

Δύο βαθμούς έχασε ο Ηρακλής Λάρισας στη Ραχούλα από την ομώνυμη ομάδα, μη όμως χάνοντας και την επαφή με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης τον οποίο και έπιασε στη κορυφή της «μεγάλης» κατηγορίας, μετά και την ήττα των «πρασίνων» στη Φαλάνη από τον τοπικό, Φαλανιακό.

Στον αντίποδα, η ομάδα της Λάρισα 2012 βλέπει τη διαφορά της από τη ζώνη των πλέι-άουτ να μειώνεται επικίνδυνα στους πέντε βαθμούς και εάν δεν προσέξει στις επόμενες αγωνιστικές μπορεί και να βρεθεί προ… εκπλήξεως!

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ στο 35ο λεπτό με τον Γιώργο Ξέρρα με πλασέ μέσα από τη περιοχή μετά από πάσα του Κώστα Τσιάκου, για να ισοφαρίσουν οι «Ηρακληδείς» στην επανάληψη και στο 51ο λεπτό όταν και η εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Κοντοθανάση και η ασταθής απόκρουση του Παπαζήση έδωσε την ευκαιρία στον προωθημένο για την στημένη μπάλα, Θάνο Γιαννακόπουλο, με κοντινή προβολή να κάνει το 1 – 1.

Στην αναμέτρηση χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες για την κατάκτηση του τριπόντου. Για τους γηπεδούχους τη τύχη τους δοκίμασαν χωρίς αποτέλεσμα οι Ξέρρας, Μπόντε και Τάκης Κίτσιος, ενώ για τους φιλοξενουμένους δεν βρήκαν στόχο οι προσπάθειες των Πατσή, Ζαφειρίου και Γκιουρσάνη.

Λάρισα 2012 (Γιώργος Λιάπης): Παπαζήσης, Φλώρος Αντ., Φλώρος Παντ., Σελήνης, Φλώρος Βασ., Μολάς, Φλώρος Παν. (50′ Μανακούσιος), Κίτσιος Δ., Μπόντε, Τσιάκος (85′ Μπέης), Ξέρρας (65′ Κίτσιος Π.).

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Πατσής, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Γιαννακόπουλος, Μπάμης (80′ Χρηστίδης), Γκιουρσάνης, Κοντοθανάσης, Φώτος, Ζαφειρίου (85′ Νάστας), Αποστόλου.