Έχασε και τη διαφορά από τον Άρη!

Η Λάρισα δεν εμφανίστηκε ποτέ στο Νίκος Γκάλης Hall και ηττήθηκε δικαίως 90 – 72 από τον Άρη, χάνοντας μάλιστα και τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Έζησε και ελπίζει να μην «πεθάνει»… ποτέ: Ο Άρης παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ διέλυσε την Λάρισα με 90-72, έφτασε τις 5 νίκες και έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι της παραμονής στην Basketleague.

Ο Άρης ήξερε ότι ο αγώνας με την Λάρισα ήταν «must win», προκειμένου να μείνει… ζωντανός στην υπόθεση παραμονή. Αυτός ήταν ο βασικός στόχος. Σε δεύτερη φάση οι παίκτες του Σάββα Καμπερίδη είχαν στην άκρη του μυαλού τους και το -14 από το 92 – 78 του πρώτου γύρου. Αν το πετύχαιναν και αυτό θα ήταν το ιδανικό. Και τα κατάφεραν μπροστά σε 4.000 φιλάθλους του.

Οι «κίτρινοι» συνέτριψαν με 90 – 72 την Λάρισα και έδειξαν αποφασισμένοι όσον αφορά την υπόθεση παραμονή. Και με τέτοιες εμφανίσεις σίγουρα έχουν αυξημένες πιθανότητες να τα καταφέρουν.

Από το πρώτο λεπτό ο Άρης μπήκε αποφασισμένοι να «πνίξει» αμυντικά την Λάρισα και μέσα από αυτό το στοιχείο να μπορέσει να σκοράρει μπροστά. Έτσι προηγήθηκε με 5-0, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 5-4, αλλά αυτό ήταν προσωρινό. Με τον Ντραγκίσεβιτς να έχει οχτώ πόντους, οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 15-0 και προηγήθηκαν με 19-4 στο 6ο λεπτό, κρατώντας τους αντιπάλους τους άποντους για περίπου τρία λεπτά.

Το 23-8 του πρώτου δεκαλέπτου κρίνεται φυσιολογικό δείχνοντας την αποφασιστικότητα των παικτών του Σάββα Καμπερίδη.

Η Λάρισα έδειξε ένα διαφορετικό πρόσωπο στην αρχή της δεύτερης περιόδου, όταν με ένα επιμέρους σκορ 13-4, μείωσε σε 27-21 και έδειξε ότι επέστρεψε στον αγώνα, αλλά αυτό αποδείχθηκε κάτι προσωρινό. Ο Άρης απάντησε με ένα 10-2 και έστειλε εκ νέου την διαφορά στους 13 πόντους (37-23) με τους γηπεδούχους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +14 (43-29).

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης κυριάρχησε στο παρκέ, με την άμυνα του εγκλώβισε τους αντιπάλους, ενώ επιθετικά είχε επιλογές είτε μακριά είτε κοντά από το καλάθι. Έτσι η διαφορά άρχισε να αυξάνεται με αποτέλεσμα να φτάσει στους 24 πόντους (70-46) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ζητούμενο στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν η διαφορά για τον Άρη και να καλύψει το -14 του πρώτου αγώνα, για το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας. Οι «κίτρινοι» έστειλαν την διαφορά στους 29 πόντους (83-54) στο 34ο λεπτό αλλά χαλάρωσαν με την Λάρισα να μειώνει στους 17 πόντους, πριν το τελικό 90-72.

Κορυφαίοι για τον Άρη οι Ντραγκίσεβιτς με 22 πόντους, Μόρις με 14 πόντους, Γκετσεβίτσιους με 13 πόντους, ενώ αμυντικά δεν υστέρησε κανείς. Από την Λάρισα ο Χίκι είχε 16 πόντους.