Έχασε στο Νεοχώρι, ο Αχιλλέας Φαρσάλων

Την ήττα με σκορ 1 – 0 γνώρισε ο Αχιλλέας Φαρσάλων στην έδρα του Διγενή Νεοχωρίου και έτσι παρέμεινε στους 7 βαθμούς. Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή και στο 15′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με κεφαλιά του Μεζίνι έπειτα από σέντρα από τα δεξιά.

Ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Σκόνδρας είδε την προσπάθεια του με δυνατό σουτ αρχικά να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του Κουτσουκέρα και εν συνεχεία πέρασε άουτ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Αχιλλέας ισορρόπησε τον ρυθμό της αναμέτρησης και απείλησε με το μακρινό σουτ του Συράκου στο 24′ το οποίο πέρασε λίγο άουτ ενώ ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κόλα πέντε λεπτά αργότερα.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των Μυρμιδόνων στο πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 43′ όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα η οποία κοντραρέ ο Μίχος προσπάθησε με τάκλιν να σκοράρει όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του κ. Παραφέστα προσπάθησαν να αντιδράσουν και πίεσαν από την αρχή και στο 55′ έχασαν την πρώτη τους καλή στιγμή όταν ο Κόλα βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση με το σουτ του όμως να περνάει άουτ. Ενώ δέκα λεπτά αργότερα ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Βούλγαρη από τα αριστερά.

Οι φιλοξενούμενοι δημιουργούσαν συνεχώς κυρίως από τα πλάγια απειλητικές καταστάσεις και στο 70′ έφτασαν κοντά στην ισοφάριση όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε το κόρνερ ο Λόλας έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Ενώ στο 85′ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στην αναμέτρηση όταν ο Βούλγαρης κέρδισε φάουλ στα όρια της περιοχής ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση όμως είδε τον Ζαφείρη να πετάγεται στο παραθυράκι και να διώχνει εντυπωσιακά σε μια φάση στην οποία ο τερματοφύλακας του Νεοχωρίου τραυματίσθηκε και αντικαταστάθηκε.
Στα εναπομείναντα λεπτά ο Αχιλλέας πίεσε για την ισοφάριση δίχως όμως να τα καταφέρει και έτσι το 1-0 παρέμεινε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Στο 87′ είχαμε μια φάση η οποία ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων όταν ο Μανιώτης βρέθηκε στο έδαφος μέσα στην περιοχή έπειτα από μαρκάρισμα του Αετόπουλου με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει παίζεται.

Αξιοσημείωτο είναι επίσης το γεγονός ότι από την αρχή του δεύτερου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έκαναν καθυστερήσεις με οποιονδήποτε τρόπο. Στο 80′ είχαμε και μίνι διακοπή της αναμέτρησης λόγω έντασης στην κερκίδα, έπειτα από λανθασμένη υπόδειξη φάουλ στον Συράκο ο οποίος έκλεψε καθαρά την μπάλα και έβγαινε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή.

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσουκέρας, Καραμπούζης (85′ Τλούπας), Οικονόμου, Κούλπας, Αναγνώστης, Κόλα (65′ Λόλας), Νεμπεγλέρας, Μίχος, Βούλγαρης, Καραγκούνης (85′ Μανιώτης), Συράκος.

Πηγή: ifarsala.gr